Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Koronavirová krize zasáhla až třetinu pracovníků v České republice.

Vážení čtenáři, krize kvůli pandemii koronaviru zasáhla více než třetinu zaměstnanců v ČR. Toto zjištění vyplývá z výzkumů personální agentury Grafton Recruitment z letošního února a června.

Většinou účastníci průzkumů zaznamenali pokles mezd. O práci podle šetření přišla asi čtyři procenta ekonomicky aktivních lidí ve věku od 18 do 65 let. Nejčastěji pociťovali dopady krize na své pracovní podmínky manuálně pracující lidé nebo pracovníci v ubytovacích a stravovacích službách.

Na počátku března se v České republice začal šířit nový koronavirus způsobující nemoc covid-19. Vláda kvůli pandemii zhruba od poloviny března omezila cestování a uzavřela školy, restaurace, kina a divadla, některé obchody či provozovny služeb. Přibližně od poloviny května začal stát omezení uvolňovat. „Pandemie koronaviru dosud ovlivnila pracovní podmínky 37 procent zaměstnanců,“ uvedla v tiskové zprávě agentura Grafton Recruitment. Díky vládní podpoře, kterou byly třeba půjčky pro podniky nebo peníze na udržení pracovních míst, se ale podle agentury neobjevilo v první fázi krize větší plošné propouštění. „Mnohem častěji musely firmy přistoupit ke snižování mezd a benefitů a omezování pracovní doby. Celkem se tyto změny dotkly 31 procent českých zaměstnanců,“ sdělila agentura. Podle údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v ČR v březnu stagnoval na třech procentech, ale v následujících měsících postupně stoupal až na červnových 3,7 procenta.

Dopady krize pociťovali podle Graftonu hlavně manuálně pracující a zaměstnanci hotelů či restaurací, kteří se pak také nejvíce snažili změnit pracovní obor. Novou práci hledali nejčastěji ve firmách provozujících e-shopy, v logistice nebo podnikových službách. Právě e-shopy během koronavirové krize, kdy byly často kamenné obchody uzavřeny, zažívaly podle dřívějších informací ČTK značný nárůst prodejů. Celkově ale podle agentury v době krize ubylo lidí, kteří by chtěli změnit práci. „Obavy z propouštění se projevily na klesajícím zájmu Čechů měnit práci a na rostoucí loajalitě vůči stávajícímu zaměstnavateli,“ konstatovala Jitka Součková z Grafton Recruitment. Koronavirus také změnil preference uchazečů o práci. Dříve patřily k nejdůležitějším podmínkám při hledání práce výše mzdy, vzdálenost práce od domova nebo typ pracovní smlouvy. V současné době ale zaměstnanci hned na druhé místo za výši mzdy řadí mezi nejdůležitější podmínky v nové práci jistotu dlouhodobého udržení místa.

 

V Praze dne 25. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články