Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 30.11.2020 daň z příjmů - odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně ...
  • 30.11.2020 daň z nemovitých věcí - splatnost 2. splátky daně (všichni poplatníci s daní v...
Více informací najdete v našem kalendáři

Koronavirová krize zasáhla až třetinu pracovníků v České republice.

Vážení čtenáři, krize kvůli pandemii koronaviru zasáhla více než třetinu zaměstnanců v ČR. Toto zjištění vyplývá z výzkumů personální agentury Grafton Recruitment z letošního února a června.

Většinou účastníci průzkumů zaznamenali pokles mezd. O práci podle šetření přišla asi čtyři procenta ekonomicky aktivních lidí ve věku od 18 do 65 let. Nejčastěji pociťovali dopady krize na své pracovní podmínky manuálně pracující lidé nebo pracovníci v ubytovacích a stravovacích službách.

Na počátku března se v České republice začal šířit nový koronavirus způsobující nemoc covid-19. Vláda kvůli pandemii zhruba od poloviny března omezila cestování a uzavřela školy, restaurace, kina a divadla, některé obchody či provozovny služeb. Přibližně od poloviny května začal stát omezení uvolňovat. „Pandemie koronaviru dosud ovlivnila pracovní podmínky 37 procent zaměstnanců,“ uvedla v tiskové zprávě agentura Grafton Recruitment. Díky vládní podpoře, kterou byly třeba půjčky pro podniky nebo peníze na udržení pracovních míst, se ale podle agentury neobjevilo v první fázi krize větší plošné propouštění. „Mnohem častěji musely firmy přistoupit ke snižování mezd a benefitů a omezování pracovní doby. Celkem se tyto změny dotkly 31 procent českých zaměstnanců,“ sdělila agentura. Podle údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v ČR v březnu stagnoval na třech procentech, ale v následujících měsících postupně stoupal až na červnových 3,7 procenta.

Dopady krize pociťovali podle Graftonu hlavně manuálně pracující a zaměstnanci hotelů či restaurací, kteří se pak také nejvíce snažili změnit pracovní obor. Novou práci hledali nejčastěji ve firmách provozujících e-shopy, v logistice nebo podnikových službách. Právě e-shopy během koronavirové krize, kdy byly často kamenné obchody uzavřeny, zažívaly podle dřívějších informací ČTK značný nárůst prodejů. Celkově ale podle agentury v době krize ubylo lidí, kteří by chtěli změnit práci. „Obavy z propouštění se projevily na klesajícím zájmu Čechů měnit práci a na rostoucí loajalitě vůči stávajícímu zaměstnavateli,“ konstatovala Jitka Součková z Grafton Recruitment. Koronavirus také změnil preference uchazečů o práci. Dříve patřily k nejdůležitějším podmínkám při hledání práce výše mzdy, vzdálenost práce od domova nebo typ pracovní smlouvy. V současné době ale zaměstnanci hned na druhé místo za výši mzdy řadí mezi nejdůležitější podmínky v nové práci jistotu dlouhodobého udržení místa.

 

V Praze dne 25. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

29
Září
2020
Podnikatelské svazy nejsou spokojeny s výslednou vládní verzí kurzarbeitu.

Vážení klienti, zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou schválila vláda.

28
Září
2020
Trvalý kurzarbeit je dle expertů pro podnikatelské subjekty přínosem.

Milí čtenáři, zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a podpor trvalým systémovým řešením.

27
Září
2020
Průměrná mzda pro rok 2021 bude činit 35.441 Kč.

Milí klienti, průměrná mzda pro rok 2021 má činit 35.441 Kč jako součin všeobecného vyměřovacího základu 34.766 Kč a přepočítacího koeficientu 1,0194.

Zobrazit další články