Milí klienti, hoteliéři zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, budou nově zařazeni do záručního programu COVID plus.
Koronavirová krize zasáhla až třetinu pracovníků v České republice.
Vážení čtenáři, krize kvůli pandemii koronaviru zasáhla více než třetinu zaměstnanců v ČR. Toto zjištění vyplývá z výzkumů personální agentury Grafton Recruitment z letošního února a června.
Většinou účastníci průzkumů zaznamenali pokles mezd. O práci podle šetření přišla asi čtyři procenta ekonomicky aktivních lidí ve věku od 18 do 65 let. Nejčastěji pociťovali dopady krize na své pracovní podmínky manuálně pracující lidé nebo pracovníci v ubytovacích a stravovacích službách.
Na počátku března se v České republice začal šířit nový koronavirus způsobující nemoc covid-19. Vláda kvůli pandemii zhruba od poloviny března omezila cestování a uzavřela školy, restaurace, kina a divadla, některé obchody či provozovny služeb. Přibližně od poloviny května začal stát omezení uvolňovat. „Pandemie koronaviru dosud ovlivnila pracovní podmínky 37 procent zaměstnanců,“ uvedla v tiskové zprávě agentura Grafton Recruitment. Díky vládní podpoře, kterou byly třeba půjčky pro podniky nebo peníze na udržení pracovních míst, se ale podle agentury neobjevilo v první fázi krize větší plošné propouštění. „Mnohem častěji musely firmy přistoupit ke snižování mezd a benefitů a omezování pracovní doby. Celkem se tyto změny dotkly 31 procent českých zaměstnanců,“ sdělila agentura. Podle údajů Úřadu práce ČR podíl nezaměstnaných v ČR v březnu stagnoval na třech procentech, ale v následujících měsících postupně stoupal až na červnových 3,7 procenta.
Dopady krize pociťovali podle Graftonu hlavně manuálně pracující a zaměstnanci hotelů či restaurací, kteří se pak také nejvíce snažili změnit pracovní obor. Novou práci hledali nejčastěji ve firmách provozujících e-shopy, v logistice nebo podnikových službách. Právě e-shopy během koronavirové krize, kdy byly často kamenné obchody uzavřeny, zažívaly podle dřívějších informací ČTK značný nárůst prodejů. Celkově ale podle agentury v době krize ubylo lidí, kteří by chtěli změnit práci. „Obavy z propouštění se projevily na klesajícím zájmu Čechů měnit práci a na rostoucí loajalitě vůči stávajícímu zaměstnavateli,“ konstatovala Jitka Součková z Grafton Recruitment. Koronavirus také změnil preference uchazečů o práci. Dříve patřily k nejdůležitějším podmínkám při hledání práce výše mzdy, vzdálenost práce od domova nebo typ pracovní smlouvy. V současné době ale zaměstnanci hned na druhé místo za výši mzdy řadí mezi nejdůležitější podmínky v nové práci jistotu dlouhodobého udržení místa.
V Praze dne 25. července 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)
Informační panel
Vážení klienti, firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun.
Vážení čtenáři, podnikatelé v úpadku budou pravděpodobně moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to ex post.