Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

 

Podnikatelské subjekty budou podle odborníků potřebovat státní programy podpory i na podzim.

Vážení čtenáři, tuto informaci na dotaz ČTK uvedli prezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Tomáš Prouza a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Nouzový stav kvůli pandemii koronaviru byl v České republice vyhlášen před čtyřmi měsíci. První vlna programu úvěrů se státní zárukou COVID byla spuštěna 16.3. Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB), která za půjčky ručí, přijala přes 3 200 žádostí. V programu uspělo ale pouze zhruba 200 firem. Následoval COVID II, kde ČMZRB zbývá z 4 900 žádostí vyhodnotit ještě zhruba 800. K 8.7. schválila 2 807 žádostí za 13,4 miliardy korun. Podnikatelé podle ČNB k 26.6. na účty dostali asi 8,4 mld. korun. Nejvíce finančních prostředků vláda vyčlenila na třetí vlnu programu COVID, a to 500 miliard korun. Tento program by měl fungovat do konce letošního roku. V první výzvě mají podnikatelé k dispozici 167 miliard korun. K 7. červenci ČMZRB schválila 414 žádostí za 1,9 mld. korun. Komerční banky přitom podle ČMZRB přijaly 2 027 žádostí za 14,8 miliardy korun. „Systém pomoci výrazně komplikuje to, že vláda chce pomáhat a současně šetřit. Garance v rámci COVID III jsou nedostatečné, takže komerční banky nejsou ochotny podporovat kdysi úspěšné firmy, které jsou dnes na hraně,“ konstatoval Prouza. Funguje rovněž program COVID plus pro velké exportně zaměřené firmy. Vláda dodatečně schválila, že o pomoc z něj mohou žádat rovněž dopravci a společnosti z cestovního ruchu. Změnu ale ještě musí schválit Evropská komise a udělit programu notifikaci. Podle informací ČTK se tak zatím nestalo.

Zájem o programy COVID III a plus je podle Špicara nižší, než se očekávalo. Některé firmy podle něj získaly podporu z předchozích vln. Jiné podniky v programech dříve neuspěly, pomoc je podle nich pomalá a komplikovaná, nežádaly tedy znovu. „Ukazuje se také, že některé firmy využívají program Antivirus a jiné a současně intenzivně šetří, takže nemají zatím problémy s hotovostí tak velké, aby musely o úvěry z COVID III žádat. To se ale může během příštích měsíců změnit. Upozorňujeme, že největší nápor může přijít až v podzimních měsících, kdy skončí některé úlevy, moratoria a jiné subsidiární (podpůrné) programy. Na firmy tak krize teprve plně dolehne, a z tohoto důvodu třeba tyto programy udržet a hodnotit s větším odstupem,“ konstatoval Špicar. V programu COVID III podle Špicara o podporu nejčastěji žádají vlastníci obchodů, firmy ze zpracovatelského průmyslu, hotely a restaurace a stavební společnosti. Není mezi nimi tolik dopravců, které krize výrazně zasáhla. V programu COVID plus podle Špicara podniky žádají průměrně o 321 mil. korun. Úroky však podle něj nejsou nejmenší a společnosti bez větších problémů hledají financování jinde.

Podle Prouzy je třeba, aby vláda u programů, které fungují konzistentně (dlouhodobě), zásadně snížila byrokracii. U záručních programů se podle něj musí změnit nastavení, jinak je budou obchodní banky využívat pouze omezeně. Kabinet by podle něj měl v červenci rozhodnout o prodloužení programu na podporu zaměstnanosti Antivirus.

 

V Praze dne 19. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím redaktorů ČTK)

 

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články