Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.10.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.10.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za září
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
Více informací najdete v našem kalendáři

Podnikatelské subjekty z programů COVID k 26. červnu načerpaly asi 10 miliard.

Vážení klienti, živnostníci a firmy podle aktuální statistiky České národní banky (dále jen „ČNB“) čerpali ze záručních programů COVID II, III a Praha k 26. červnu zhruba deset miliard korun.

Českomoravská záruční a rozvojová banka (dále jen „ČMZRB“) přitom do 29. června schválila v těchto programech žádosti za 15,3 miliardy korun. U programu pro velké exportní firmy COVID plus nebylo podle dat ČNB ke konci června čerpání ještě zahájeno. Podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka se firmy snaží využívat spíše bezúplatnou pomoc jako např. program Antivirus, konstatoval na dotaz ČTK.

ČMZRB, která za úvěry COVID II, III a Praha ručí, k 29. červnu schválila u programu COVID II 2 659 žádostí za 13 miliard korun.

Podnikatelé podle ČNB k 26. červnu získali asi 8,4 miliardy korun. V případě COVID III ČMZRB k 29. červnu schválila 216 žádostí za zhruba 916 milionů korun. Živnostníci a firmy k 26. červnu přitom čerpali asi 685 milionů korun. U programu COVID Praha ČMZRB k 29. červnu schválila 254 žádostí za 1,4 miliardy korun. ČNB uvádí, že k 26. červnu podnikatelé z programu čerpali asi 755 milionů korun.

„Objemy podaných i schválených žádostí a následné čerpaní jsou prozatím malé. Především to platí o programu COVID III, určeného pro malé a střední podniky do 250 zaměstnanců, kde objem přijatých žádostí k tomuto datu dosáhl 15,1 miliardy, přičemž schváleno bylo 349 žádostí za 1,2 miliardy korun,“ sdělil Zámečník. Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda zopakoval, že pomoc státu u třetí vlny programu COVID je stále nedostatečná. Aktuálně podle něj činí asi 0,14 procenta z 500 miliard korun, které by podnikatelé mohli u tohoto programu maximálně získat.

Ze zjištění České bankovní asociace mezi členskými bankami vyplývá, že firmy si raději než půjčky vybírají např. bezúplatný program na podporu zaměstnanosti Antivirus, nebo požádaly o odklady splátek.

„Firmy taktéž omezily investice, hledají další nákladové úspory a jejich potřeba pracovního kapitálu vzhledem k nižšímu objemu zakázek poklesla. Banky předpokládají, že k oživení zájmu dojde pravděpodobně po letních prázdninách, zejména v září a říjnu, po skončení splátkového moratoria,“ informoval Zámečník.

V případě programu COVID plus pro velké exportní firmy, kde za půjčky ručí Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP), bylo k 26. červnu podle ČNB přijato 11 žádostí, o pět více než předchozí týden. Schváleny zůstaly stále dvě v objemu 123 milionů korun.

 

V Praze dne 10. července 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

4
Říjen
2021
Novela zákona o elektronických komunikacích ovlivní ohledně marketingu život většiny firem v ČR.

Vážení klienti, novela zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích znepříjemní obchodním korporacím život ve dvou aspektech (viz body 1. a 2.).

Zobrazit další články