Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.3.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za únor
  • 13.3.2021 spotřební daň - splatnost daně za leden (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.3.2021 daň z příjmů - čtvrtletní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Nejvyšší kontrolní úřad plánuje zkontrolovat koronavirové programy na podporu podnikatelů.

Vážení čtenáři, Nejvyšší kontrolní úřad (dále jen „NKÚ“) se chystá zkontrolovat programy na podporu podnikatelů zasažených dopady šíření koronaviru v České republice. V rozhovoru pro vydání deníku E15 tuto informaci sdělil prezident NKÚ Miloslav Kala.

Možné je podle něj také zahájení kontrol na ministerstvech obrany, zahraničí a některých hygienických stanicích. Předávat protokoly z nynějších kontrol státních nákupů ochranných prostředků by úřad mohl koncem srpna, doplnil.

V programech na podporu podnikatelů se jedná podle Kaly o značné finanční prostředky rozdělované v krátkém čase. „Nepochybně to bude další předmět kontroly,“ uvedl. Neupřesnil, kterých programů by se prověrka měla týkat. Vláda ČR rozhodla o podpoře podnikatelských subjektů zasažených utlumením ekonomiky, které vyvolala opatření zavedená kabinetem proti šíření koronaviru. Peníze jdou třeba od Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a Finanční správy.

„Využíváme možnosti nezahájit kontrolu, ale vyžádat si doklady,“ informoval Kala k prověrkám na ministerstvech obrany, zahraničí a některých hygienických stanicích. „Je možné, že kontrola u nich bude ještě zahájena,“ doplnil bez dalších podrobností. Kalův úřad aktuálně kontroluje státní nákupy zdravotních prostředků, ochranných pomůcek a souvisejících služeb v době nouzového stavu vyhlášeného vládou kvůli koronaviru. NKÚ se na nákupy rozhodl zaměřit např. kvůli rozdílným cenám, které platila různá ministerstva za stejné pomůcky. Prověrka se týká ministerstev vnitra a zdravotnictví a Správy státních hmotných rezerv (SSHR), skončit by měla v listopadu. Nyní prověřované státní instituce by mohly dostat protokoly o kontrolách na konci srpna, řekl Kala v E15. „Bude následovat proces vypořádávání připomínek a odvolání,“ doplnil. Již dříve k důvodům těchto prověrek uzavřel, že se jedná zejména o velký objem finančních prostředků utracený bez zvýšené kontroly.

 

V Praze dne 23. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

5
Březen
2021
Podání přehledu o příjmech a výdajích vyřídíte jednoduše a online přes ePortál ČSSZ.

Milí čtenáři, ČSSZ apeluje na OSVČ, které teď začínají podávat přehledy o příjmech a výdajích za rok 2020, aby tak činily pouze elektronicky, příp. prostřednictvím podatelen či schránek umístěných u vstupů příslušných správ sociálního zabezpečení.

4
Březen
2021
Vláda ČR schválila návrh na zvýšení nemocenské na 100 pct.

Vážení čtenáři, vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto procent redukovaného výdělku.

3
Březen
2021
Ministerstvo financí plánuje prominout sankce za pozdní přiznání nebo úhradu DPH.

Vážení čtenáři, MF promine podnikatelům a firmám sankce za pozdní podání daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení za únor.

Zobrazit další články