Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 31.1.2021 daň z nemovitých věcí - daňové přiznání (úplné) nebo dílčí daňové přiznání na ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Průměrná mzda v České republice v 1. kvartálu stoupla reálně nejméně od roku 2013.

Vážení klienti, milí čtenáři, průměrná mzda v ČR letos v prvním čtvrtletí v meziroční komparaci vzrostla o pět procent na 34.077 korun. Po zohlednění inflace se reálně zvýšila nejméně od konce roku 2013, a to o 1,4 procenta.

Informoval o tom Český statistický úřad (dále jen „ČSÚ“). Na vývoji průměrného výdělku se podle něj podepsala právě vyšší inflace, která v daném období dosáhla 3,6 procenta, pandemie koronaviru pak pouze částečně.

Podle ČSÚ se tak dopady koronavirové krize s ohledem na trh práce zatím projevily výrazně jen v průměrném počtu odpracovaných hodin za březen, který meziročně klesl o deset procent.

Ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý dnes uvedl, že mzdy v tuzemsku ale dlouhodobě rostou rychleji než v Evropské unii.

Loni byla Česká republika s výdělky na 43 procentech celkového průměru EU, zatímco v roce 2014 to bylo 35 procent.

Generelně (obecně) však platí, že dvě třetiny zaměstnanců v ČR na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián mezd, tedy střední hodnota mezd, vzrostl meziročně v prvním čtvrtletí o 5,8 procenta na 29.333 Kč a podle ČSÚ 80 procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 15.761 Kč a 53.850 Kč.

Rovněž vývoj mezd v krajích nepřinesl podle ČSÚ žádná překvapení a navazuje na vývoj posledních let. V krajích se průměrné hrubé výdělky zvýšily od 3,1 pct do šesti procent.

Nejvyšší nárůst panoval na jihu Čech, přesto zůstaly tamní mzdy s průměrnou výší 30.906 korun v tabulce příjmů mezi regiony v dolní polovině.

Naopak nejnižší přírůstek byl tradičně v metropoli. „Tam jde o dlouhodobý vývoj, který hlavní město postupně přibližuje ostatním krajům. Přesto je zde stále výrazný odstup, průměrná mzda je v Praze 42.760 Kč,“ uvedli statistici.

Nejnižší průměrnou mzdu měl opět Karlovarský kraj, který byl současně jediným regionem, kde nepřekročila třicetitisícovou hranici. Meziroční nárůst tam byl průměrných pět procent a zaměstnanci tam v průměru měli na výplatních páskách 29.687 korun.

Ekonomičtí analytikové očekávají kvůli nákaze výrazně horší údaje až za druhé čtvrtletí. Nicméně růst průměrné mzdy by se podle nich snižoval i bez dopadů šíření koronaviru.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák, ekonom Komerční banky Michal Brožka nebo hlavní ekonom ING Jakub Seidler si myslí, že trh práce dosáhl svých limitů v loňském roce a letos by mzdy zpomalovaly i bez recese vyvolané pandemií, která zpomalení růstu mezd jen umocní. Důvodem budou i technické faktory. „Ošetřovné a kompenzace za nařízenou karanténu nebudou brány jako mzdy, a budou tak výpočet průměrné mzdy snižovat. Stejně tak výpočet průměrné mzdy sníží ti zaměstnanci, kteří pobírali nižší mzdu z titulu překážek na straně zaměstnavatele," konstatoval Seidler.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka navíc mohou být aktuální úsporná opatření firem kvůli koronavitu výraznější než roce 2009 po velké finanční krizi, a to i přes kurzarbeit a další opatření hospodářské politiky. "Důsledky budou patrné na spotřebě domácností i celém hrubém domácím produktu," sdělil.

 

V Praze dne 10. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

25
Leden
2021
Podnikatelské subjekty požadují po státu kvůli opatřením odškodné 9,2 mld. Kč.

Vážení klienti, firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun.

24
Leden
2021
Poslanecká sněmovna schválila rozšíření příspěvku i na podnikatele v úpadku.

Vážení čtenáři, podnikatelé v úpadku budou pravděpodobně moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to ex post.

23
Leden
2021
Ministerstvo průmyslu a obchodu u ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné za listopad přijalo asi 22.300 žádostí.

Milí klienti, U programu Ošetřovné pro OSVČ za listopad MPO eviduje zhruba 22.300 žádostí, jejich příjem skončil ve čtvrtek.

Zobrazit další články