Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.7.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za červen
  • 10.7.2020 spotřební daň - splatnost daně za květen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 17.7.2020 silniční daň - záloha na daň za 2. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Zájem o brigády výrazně roste.

Milí čtenáři, propouštění, které spustila pandemie koronaviru, způsobilo velký nárůst zájmu pracovníků o brigády.

Už přitom v měsíci dubnu se po nabídkách začali poohlížet zaměstnanci z gastronomie a hoteliérství, kteří přišli kvůli nouzovému stavu o možnost výdělku.

Nabídka zaměstnavatelů ovšem v meziroční komparaci poklesla, průměrně zhruba o 15 procent. Toto zjištění vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Mzdy podle nich stagnují či klesají.

Růst zájmu o brigády zaznamenali na pobočkách agentury Grafton Recruitment i mezi studenty, kterým odpadla výuka. V některých regionech, např. na Ústecku, firmy brigádníky nepoptávají vůbec. Brigádnická místa totiž pokrývají propuštěnými kolegy.

Stagnace či mírný pokles je patrný i u hodinové mzdy, která přitom v loňském roce v meziroční komparaci vzrostla až o pětinu, uvedla marketingová manažerka agentury Jitka Součková.

V březnu se sice objevilo pár tisíc příležitostí v maloobchodě, e-commerce, dopravě zboží, výrobě zdravotnického nebo zdravotnického materiálu, ale tyto brigády se prakticky okamžitě obsadily lidmi z gastronomie a občanských služeb, řekl ČTK Jiří Halbrštát z ManpowerGroup.

Nabídka brigád byla do konce května minimální a zanedbatelná oproti loňsku. Aktuálně se objevily brigádnické nabídky, ale nejde většinou o brigády studentského typu. Spíše jsou to podle něj práce na plný úvazek na určité období.

Firmy stále mají velkou část rodičů na ošetřovném (OČR) a jak postupně obnovují provoz, musí řešit jejich dočasnou náhradu.

Existuje poměrně velká nabídka brigád ve stavebnictví a zemědělství, ale také v logistice a doručovacích službách, doplnil ředitel společnost Quanta Tomáš Surka.

Naopak je podle něj zatím menší nabídka v pohostinství a službách, odkud se naopak rekrutují zájemci o brigády v jiných oborech. Panuje taktéž menší poptávka v automobilové výrobě. Stabilní je poptávka po lidech v call centrech, poznamenal.

Největší zájem mají brigádníci o práci v administrativě, nejširší nabídka je aktuálně ve výrobě, skladech, supermarketech a v zemědělství, kde počet příležitostí ještě poroste.

„Sezonní práce v zemědělství tradičně z velké části zastávali cizinci, se kterými se letos plně počítat nedá. Protože však nejde o práci, kterou Češi zrovna vyhledávají, může se stát, že řada nabízených brigád zůstane neobsazených a sklizeň bude ohrožena,“ upozornila Součková.

I když na rozdíl od loňského roku letos brigádnické mzdy stagnují, dá se očekávat, že zájem o letní i dlouhodobé brigády ze strany uchazečů ještě vzroste.

„Předpokládáme, že po ukončení vládních podpůrných programů dojde k dalšímu propouštění, přes léto tedy bude hledat práci či brigádu rostoucí počet lidí,“ míní Součková.

Např. na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95 až 150 Kč, na Brněnsku 120 až 160 Kč, na Královéhradecku 110 až 135 Kč, na Olomoucku 100 až 130 Kč a v Praze 120 až 200 Kč. Horní sazba je ale jen za práci vyžadující znalost dvou cizích jazyků.

Vedle dlouhodobých brigád, které letos preferují vedle důchodců a vysokoškoláků i pracovníci z krizí silně ovlivněného oboru hotelnictví a gastro, roste zájem i o jednorázové a víkendové brigády, na které se vesměs hlásí pracující lidé. Nabídky tohoto typu jsou ovšem obvykle zabrány v řádu několika hodin od jejich zveřejnění.

 

V Praze dne 6. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

5
Červenec
2020
Živnostníci s příjmem do 800 tis. Kč budou moci platit paušální daň.

Vážení čtenáři, živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun budou moci od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Na jednání to schválila vláda.

4
Červenec
2020
Za jídlo v závodní jídelně třetina zaměstnanců zaplatí do 30 Kč.

Vážení klienti a čtenáři, za jídlo v závodní jídelně nebo kantýně zaplatí více než třetina strávníků do 30 korun. Za celé obědové menu 58 procent tuzemských pracovníků utratí do 50 korun.

4
Červenec
2020
Studenti letos mohou mít obtíže najít si letní brigádu.

Vážení klienti, milí čtenáři, poptávka po brigádách podle expertů stoupá, naopak nabídka je po pandemii koronaviru omezená. Odměny se pohybují na stejné úrovni jako loni.

Zobrazit další články