Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Zájem o brigády výrazně roste.

Milí čtenáři, propouštění, které spustila pandemie koronaviru, způsobilo velký nárůst zájmu pracovníků o brigády.

Už přitom v měsíci dubnu se po nabídkách začali poohlížet zaměstnanci z gastronomie a hoteliérství, kteří přišli kvůli nouzovému stavu o možnost výdělku.

Nabídka zaměstnavatelů ovšem v meziroční komparaci poklesla, průměrně zhruba o 15 procent. Toto zjištění vyplývá z ankety ČTK mezi personálními agenturami. Mzdy podle nich stagnují či klesají.

Růst zájmu o brigády zaznamenali na pobočkách agentury Grafton Recruitment i mezi studenty, kterým odpadla výuka. V některých regionech, např. na Ústecku, firmy brigádníky nepoptávají vůbec. Brigádnická místa totiž pokrývají propuštěnými kolegy.

Stagnace či mírný pokles je patrný i u hodinové mzdy, která přitom v loňském roce v meziroční komparaci vzrostla až o pětinu, uvedla marketingová manažerka agentury Jitka Součková.

V březnu se sice objevilo pár tisíc příležitostí v maloobchodě, e-commerce, dopravě zboží, výrobě zdravotnického nebo zdravotnického materiálu, ale tyto brigády se prakticky okamžitě obsadily lidmi z gastronomie a občanských služeb, řekl ČTK Jiří Halbrštát z ManpowerGroup.

Nabídka brigád byla do konce května minimální a zanedbatelná oproti loňsku. Aktuálně se objevily brigádnické nabídky, ale nejde většinou o brigády studentského typu. Spíše jsou to podle něj práce na plný úvazek na určité období.

Firmy stále mají velkou část rodičů na ošetřovném (OČR) a jak postupně obnovují provoz, musí řešit jejich dočasnou náhradu.

Existuje poměrně velká nabídka brigád ve stavebnictví a zemědělství, ale také v logistice a doručovacích službách, doplnil ředitel společnost Quanta Tomáš Surka.

Naopak je podle něj zatím menší nabídka v pohostinství a službách, odkud se naopak rekrutují zájemci o brigády v jiných oborech. Panuje taktéž menší poptávka v automobilové výrobě. Stabilní je poptávka po lidech v call centrech, poznamenal.

Největší zájem mají brigádníci o práci v administrativě, nejširší nabídka je aktuálně ve výrobě, skladech, supermarketech a v zemědělství, kde počet příležitostí ještě poroste.

„Sezonní práce v zemědělství tradičně z velké části zastávali cizinci, se kterými se letos plně počítat nedá. Protože však nejde o práci, kterou Češi zrovna vyhledávají, může se stát, že řada nabízených brigád zůstane neobsazených a sklizeň bude ohrožena,“ upozornila Součková.

I když na rozdíl od loňského roku letos brigádnické mzdy stagnují, dá se očekávat, že zájem o letní i dlouhodobé brigády ze strany uchazečů ještě vzroste.

„Předpokládáme, že po ukončení vládních podpůrných programů dojde k dalšímu propouštění, přes léto tedy bude hledat práci či brigádu rostoucí počet lidí,“ míní Součková.

Např. na Ostravsku si brigádník v závislosti na oboru letos vydělá 95 až 150 Kč, na Brněnsku 120 až 160 Kč, na Královéhradecku 110 až 135 Kč, na Olomoucku 100 až 130 Kč a v Praze 120 až 200 Kč. Horní sazba je ale jen za práci vyžadující znalost dvou cizích jazyků.

Vedle dlouhodobých brigád, které letos preferují vedle důchodců a vysokoškoláků i pracovníci z krizí silně ovlivněného oboru hotelnictví a gastro, roste zájem i o jednorázové a víkendové brigády, na které se vesměs hlásí pracující lidé. Nabídky tohoto typu jsou ovšem obvykle zabrány v řádu několika hodin od jejich zveřejnění.

 

V Praze dne 6. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

2
Prosinec
2020
ČSSZ začala odesílat příspěvky 5 000 Kč seniorům.

Vážení čtenáři, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začala s odesíláním příspěvku 5 000 korun k důchodu.

1
Prosinec
2020
Počet nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty stoupl ke konci září o 11 procent.

Vážení čtenáři, počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se ke konci září v meziroční komparaci zvýšil o 11 pct na 21.529.

30
Listopad
2020
COVID školy v přírodě je prý velký úspěch.

Vážení čtenáři, schválení programu COVID školy v přírodě považuje Asociace dětské rekreace za úspěch, příspěvek 27 pct z nasmlouvaných a neuskutečněných pobytů pro rekreační zařízení je velkorysý.

Zobrazit další články