Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.1.2021 spotřební daň - splatnost daně za listopad (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Finanční prostředky z Antiviru za březen nedostalo 8 procent firem.

Vážení čtenáři, každá dvanáctá firma, která požádala o příspěvky na náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus a poslala úřadu práce vyúčtování, peníze za březen nedostala. Za duben je pak nemá desetina podniků.

Toto zjištění vyplývá z údajů, které uveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle něj stát firmám zatím do 1. června vyplatil 9,28 miliardy. Ministerstvo program Antivirus, který má bránit propouštění, spustilo 6. dubna.

Dle údajů ministerstva zaměstnavatelé podali 55.069 žádostí o dohodu, kterých je uzavřených 54.786. Půl procenta firem tak dohodu nemá. Za březen podniky s dohodou poslaly 44.857 vyúčtování. ČNB dostala pokyn k proplacení 41.174.

Zhruba osm procent podnikatelů, kteří podklady poskytli, tak nemá březnové příspěvky. Je to tedy každý dvanáctý. V Praze podíl činí téměř deset procent.

Nejnižší je v Ústeckém kraji, a to sedm procent. Za duben úřady dostaly 43.160 vyúčtování, proplatit nechaly 38.718. Desetina firem tak dubnové peníze nemá. Ministerstvo opakovaně uvádělo, že ve vyúčtováních jsou chyby a vyřizování trvá déle.

Část podnikatelů si na dlouhé lhůty stěžovala. Poukazovali na to, že zaplatili svým pracovníkům za duben, ještě jim ale nedorazily od státu příspěvky za březen. Někteří také uváděli, že ještě nedostali peníze, už u nich ale byla kontrola.

Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) v internetovém pořadu Blesku sdělil, že ministerstvo zahájilo 300 kontrol čerpání peněz. Uvedl, že „celá řada firem nedodržuje celou řadu předpisů“ a prověření jim má umožnit nedostatky napravit. Případný přeplatek může také zaměstnavatel ve stanovené lhůtě vrátit, a pokud to neudělá, případ začnou řešit finanční úřad, inspekce práce nebo sociální správa, popsal Povšík.

Za březen stát podle ministerstva na náhrady mezd vydal téměř 3,27 miliardy korun. Na příspěvku A vyplatil zhruba 1,82 miliardy a na příspěvku B přes 1,44 miliardy. Dubnová podpora činila 6,01 miliardy, a to za „áčko“ 2,38 miliardy a za „béčko“ 3,63 miliardy.

Povšík řekl, že např. Škoda Auto vyčerpala z programu Antivirus za březen 340 milionů korun a za duben kolem 700 milionů. Poznamenal, že automobilka ale za duben odvedla státu přes miliardu korun.

Ministerstvo uvedlo, že podpořených zaměstnanců je přes 901.800. Číslo představuje ale spíš počet všech zatím vyplacených příspěvků. Množství firem s dohodou totiž již příliš neroste. Dá se předpokládat, že o prostředky aktuálně žádají většinou stejné podniky na stejné pracovníky.

 

V Praze dne 5. června 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

22
Leden
2021
Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. 1. 2021.

Vážení čtenáři, MPO prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 29. ledna. Původně měl končit ve čtvrtek.

21
Leden
2021
Vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Milí klienti, na svém jednání v pondělí 18.1. vláda schválila novelu zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, díky níž budou moci čerpat příspěvek ve výši 500 korun denně, tzv. kompenzační bonus, i podnikatelé v úpadku, a to ex post.

21
Leden
2021
Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad.

Vážení klienti, milí čtenáři, příjem žádostí totiž končí ve 23:59 hod.

Zobrazit další články