Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.10.2021 spotřební daň - daňové přiznání za září, daňové přiznání k uplatnění n...
  • 25.10.2021 spotřební daň - splatnost daně za srpen (pouze spotřební daň z lihu)
  • 25.10.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

O příspěvky z Antiviru žádají nejvíc menší firmy.

Vážení čtenáři, o příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus žádají nejčastěji podnikatelské subjekty do deseti zaměstnanců. Tvoří kolem 70 procent žadatelů. Podniky s víc než stovkou pracovníků představují pak zhruba desetinu.

Toto zjištění vyplývá z analýzy ministerstva práce a sociálních věcí. Podle ní do 22. května dostalo 50.700 zaměstnavatelů na účty 4,73 miliardy korun. Část podnikatelských subjektů si stěžovala na dlouhé vyřizování. Poukazovali na to, že vyplatili již peníze za duben, ještě jim ale nedorazily příspěvky za březen. Někteří také uváděli, že ještě nedostali peníze, ale už u nich byla kontrola. Podle ministerstva úřady práce dohodu o podpoře podepsaly v průměru do 1,25 dne. Jak dlouho jim pak trvalo vyřízení příspěvků a jejich odeslání, analýza neobsahuje. Odbory a zaměstnavatelské organizace ale program Antivirus chválí.

Resort práce a sociálních věcí ho spustilo 6. dubna. Firmy nejdřív elektronicky podají žádost. Po ní s nimi úřad práce podepíše dohodu o podpoře. Po vyplacení mezd a úhradě odvodů podnik pošle úředníkům vyúčtování, po jeho vyřízení pak od státu obdrží peníze na náhrady mezd.

„O účast v programu žádal každý pátý podnik, který odvádí pojistné na sociální zabezpečení alespoň na jednoho zaměstnance,“ uvedlo ministerstvo. Dohodu úřady uzavřely do 22. května se zhruba 52.600 zaměstnavateli, tedy s 99 procenty žadatelů.

Zástupci resortu předpokládají, že se počet už výrazně nezmění. Zatím nejvíc o podporu usilovaly firmy z obchodu, opravy aut, ubytování a pohostinství, ale také firmy ze zpracovatelského průmyslu. Ty sice výrobu zastavit nemusely, ale pokračovat v ní pro ně bylo neekonomické. Víc než čtvrtinu žadatelů tvoří zaměstnavatelé z Prahy.

O příspěvky stály hlavně malé podniky do deseti zaměstnanců. Tvořily kolem 70 procent žadatelů. Pětina firem pak měla 11 až 50 pracovníků. Necelá desetina byly podniky s víc než stovkou lidí. Téměř sedm z deseti žádajících jsou společnosti s ručením omezeným. Asi čtyři procenta představují akciové společnosti.

Za březen se víc využil příspěvek A. V dubnu převládal příspěvek B. Dohromady bylo 498.138 příspěvků. Polovina příspěvků na náhradu mzdy pracovníků v karanténě byla nižší než 5.260 korun. Průměrná částka pak činila 6.020 korun. Desetina nejvyšších příspěvků překročila 10.236 korun.

Medián podpory na výdělky lidí v uzavřených provozech dosáhl 11.717 korun. Průměrná částka se rovnala 13.498 korunám. Desetina nejvyšších příspěvků byla nad 23.717 korun. Na náhradu B stát v průměru poskytl 7.757 korun. Polovina příspěvků nedosáhla 6.218 korun. Desetina překročila 15.579 korun.

Celkem 55 procent příspěvků bylo na náhradu mzdy pro pracovníky a 45 procent pro pracovnice. Zhruba desetina podpor připadla na zaměstnance do 25 let, 12 procent pak na zaměstnance nad 56 let.

Poskytování peněz se kontroluje. První kontrola se koná před vyplacením, druhá po něm. Někteří zaměstnavatelé si stěžovali na to, že na příspěvky čekali týdny, kontroloři k nim ale dorazili ještě před vyplacením podpory.

Podle ministerstva mezi odhalená pochybení patřilo třeba to, že podnik žádal o příspěvek na zaměstnance, kteří měli výpověď, nebo kteří dál pracovali bez jakýchkoliv překážek.

Firmy také počítaly částku z celé mzdy, ne jen z její příslušné části. Nesprávně volily pro zaměstnance i druh příspěvku.

 

V Praze dne 29. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

25
Říjen
2021
Vláda ČR schválila legislativní novelu snižující DPH u energií na nulu.

Vážení čtenáři, vláda dle ministryně Aleny Schillerové schválila novelu zákona, která od 1. 1. příštího roku umožní snížit u elektřiny a plynu sazbu DPH na nulu, a to na celý nadcházející rok.

18
Říjen
2021
Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

11
Říjen
2021
Průměrná mzda ve 2. kvartálu stoupla o 11,3 procenta na 38.275 Kč.

Vážení čtenáři, průměrná mzda v ČR v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 procenta na 38.275 korun.

Zobrazit další články