Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
  • 31.1.2021 daň z nemovitých věcí - daňové přiznání (úplné) nebo dílčí daňové přiznání na ...
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda České republiky schválila návrh na odpuštění odvodů menším firmám.

Vážení čtenáři a klienti, firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu zaměstnanců a v komparaci s březnem by nemohl snížit mzdy.

Návrh zákona schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu tyto informace sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Legislativní předlohu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Dočasné prominutí odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus, který vláda prodloužila o tři měsíce, tedy do konce srpna. Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku.

„Slibujeme si trochu od toho, že pokud firmy rozdaly v březnu výpovědi, stále je ještě do konce května možnost stáhnout je... Slibujeme si od toho udržení zaměstnanosti v malých a středních firmách, v českých firmách, abychom zvládli největší šok. Vracíme se do normálu a chtěli bychom, aby firmy nepropouštěly,“ uvedla na tiskové konferenci po jednání Maláčová.

Podle Maláčové by bylo možné prominout pojistné do 1,5násobku průměrné mzdy, tedy za loňský rok zhruba z 51.700 korun hrubého. Maximální odpuštěný odvod by tak odpovídal asi 12.700 korun.

Nárok na odpuštění pojistného by vzniknul zaměstnavateli s nejvýše padesáti zaměstnanci, kteří odvádějí nemocenské pojištění. Podle Maláčové je to 88 procent firem, tedy asi 233.000. Podnik by od konce března nesměl propustit víc než desetinu pracovníků. Proti březnu by nemohla o víc než desetinu klesnout ani vyplacená suma na mzdy.Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pojistné za daný měsíc se odvádí do 20. dne následujícího měsíce. Podnik by rovněž nesměl pobírat jiný příspěvek na mzdy z programu Antivirus. Zaměstnavatel by musel platit daně v ČR či EU.

O odpuštění odvodů podle resortu práce a sociálních věcí nemusí firmy žádat. Měly by pouze oznámit okresní sociální správě snížení odváděné částky v měsíčním výkazu. Na propouštěné pracovníky není možné úlevu uplatnit. Kontroly budou úřady provádět ex post (zpětně). Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že by návrh právní normy měly Sněmovna i Senát projednat ve stavu legislativní nouze. Obě komory by tak předlohu schvalovaly zrychleně hned při prvním projednávání.

O dočasném prominutí odvodů jednala dnes tripartita. Na režimu C se neshodla. Podle zaměstnavatelů by odpuštění mělo být pro všechny firmy, nejen pro ty malé. Odbory ale naopak opatření odmítly. Nesouhlasí s výpadkem příjmů do systému pojištění, tedy hlavně na důchody.

 

V Praze dne 27. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

25
Leden
2021
Podnikatelské subjekty požadují po státu kvůli opatřením odškodné 9,2 mld. Kč.

Vážení klienti, firmy a podnikatelé žádají po státu kvůli proticovidovým opatřením odškodné za více než devět miliard korun.

24
Leden
2021
Poslanecká sněmovna schválila rozšíření příspěvku i na podnikatele v úpadku.

Vážení čtenáři, podnikatelé v úpadku budou pravděpodobně moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to ex post.

23
Leden
2021
Ministerstvo průmyslu a obchodu u ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné za listopad přijalo asi 22.300 žádostí.

Milí klienti, U programu Ošetřovné pro OSVČ za listopad MPO eviduje zhruba 22.300 žádostí, jejich příjem skončil ve čtvrtek.

Zobrazit další články