Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 27.11.2020 spotřební daň - daňové přiznání za říjen, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.11.2020 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda České republiky schválila návrh na odpuštění odvodů menším firmám.

Vážení čtenáři a klienti, firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by ale nesměl propustit víc než desetinu zaměstnanců a v komparaci s březnem by nemohl snížit mzdy.

Návrh zákona schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu tyto informace sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Legislativní předlohu musí ještě projednat Sněmovna a Senát a podepsat prezident. Dočasné prominutí odvodů má být další podporou z kurzarbeitového programu Antivirus, který vláda prodloužila o tři měsíce, tedy do konce srpna. Sociální pojištění a příspěvek na politiku zaměstnanosti, které platí zaměstnavatel, činí 24,8 procenta pracovníkova výdělku.

„Slibujeme si trochu od toho, že pokud firmy rozdaly v březnu výpovědi, stále je ještě do konce května možnost stáhnout je... Slibujeme si od toho udržení zaměstnanosti v malých a středních firmách, v českých firmách, abychom zvládli největší šok. Vracíme se do normálu a chtěli bychom, aby firmy nepropouštěly,“ uvedla na tiskové konferenci po jednání Maláčová.

Podle Maláčové by bylo možné prominout pojistné do 1,5násobku průměrné mzdy, tedy za loňský rok zhruba z 51.700 korun hrubého. Maximální odpuštěný odvod by tak odpovídal asi 12.700 korun.

Nárok na odpuštění pojistného by vzniknul zaměstnavateli s nejvýše padesáti zaměstnanci, kteří odvádějí nemocenské pojištění. Podle Maláčové je to 88 procent firem, tedy asi 233.000. Podnik by od konce března nesměl propustit víc než desetinu pracovníků. Proti březnu by nemohla o víc než desetinu klesnout ani vyplacená suma na mzdy.Podmínky na prominutí pojistného se budou posuzovat v každém měsíci zvlášť,“ uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pojistné za daný měsíc se odvádí do 20. dne následujícího měsíce. Podnik by rovněž nesměl pobírat jiný příspěvek na mzdy z programu Antivirus. Zaměstnavatel by musel platit daně v ČR či EU.

O odpuštění odvodů podle resortu práce a sociálních věcí nemusí firmy žádat. Měly by pouze oznámit okresní sociální správě snížení odváděné částky v měsíčním výkazu. Na propouštěné pracovníky není možné úlevu uplatnit. Kontroly budou úřady provádět ex post (zpětně). Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že by návrh právní normy měly Sněmovna i Senát projednat ve stavu legislativní nouze. Obě komory by tak předlohu schvalovaly zrychleně hned při prvním projednávání.

O dočasném prominutí odvodů jednala dnes tripartita. Na režimu C se neshodla. Podle zaměstnavatelů by odpuštění mělo být pro všechny firmy, nejen pro ty malé. Odbory ale naopak opatření odmítly. Nesouhlasí s výpadkem příjmů do systému pojištění, tedy hlavně na důchody.

 

V Praze dne 27. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

26
Září
2020
Vláda včera schválila nová pravidla kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, ČTK tuto informaci sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus.

25
Září
2020
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let.

Vážení čtenáři, Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách.

24
Září
2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje vyplácení ošetřovného po celou dobu výuky na dálku.

Vážení klienti, zaměstnanci, kteří by museli v novém školním roce zůstat se školáky kvůli uzavření třídy či školy doma, by mohli dostávat ošetřovné po celou dobu výuky na dálku.

Zobrazit další články