Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 27.11.2020 spotřební daň - daňové přiznání za říjen, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.11.2020 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

O příspěvek zatím požádalo 50.300 firem.

Vážení čtenáři, o příspěvky na náhrady mezd od státu požádalo za první měsíc od spuštění programu Antivirus přes 50.300 zaměstnavatelů. Peníze obdržely za tu dobu tři pětiny z nich, tedy zhruba 31.200.

ČNB jim za březen vyplatila 1,97 miliardy korun na 283.200 pracovníků.

Tato zjištění vyplývají z údajů ministerstva práce a sociálních věcí za období od 6. dubna do 6. května. Podle statistik část žadatelů ještě neposkytla úřadům potřebné podklady k poskytnutí finančních prostředků. Někteří podnikatelé si stěžují na dlouhé vyřizování, a to hlavně v hlavním městě.

Ministerstvo program spustilo 6. dubna v poledne. Zaměstnavatelé nejdřív podávají žádost, po které s nimi úřad práce uzavírá dohodu. Když ji obdrží a zaplatí také celé náhrady, výdělky a odvody, pošlou úředníkům vyúčtování. Podle něj jim pak stát proplatí 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či výdělku v uzavřených provozech, a to do 39.000 korun superhrubé mzdy. Při výpadku pracovníků a surovin či poklesu poptávky vyrovná pak 60 procent vyplacené náhrady, ale nejvýš do 29.000 korun superhrubé mzdy.

Podnikatelské subjekty si stěžují na pomalé vyřizování. Řada z nich uvádí, že o příspěvky požádali v polovině dubna a dosud nemají odpověď. Resort práce poukazuje na vysoký podíl neúplných či nesprávně vyplněných formulářů. První týden po spuštění programu byly chyby u 80 procent žádostí a u vyúčtování, která se přijímala od 14. dubna, pak zpočátku 82 procent, uvedlo ministerstvo. Včera zopakovalo, že při správných údajích mají podniky peníze do šesti dní. Pokud jsou podklady nekompletní, trvá to „až 15 pracovních dní“.

Největší nápor žádostí existuje v Praze. Úřad práce jich tu obdržel za první měsíc 14.450. Následovalo Brno s 5.889 a Ostrava s 4.875 žadateli. V hlavním městě vyúčtování poskytlo do 6. května 10.137 podnikatelů, tedy 90 procent těch, s nimiž úřad práce dohodu uzavřel. Z těchto firem peníze čtvrtina. Ze všech zaměstnavatelů v metropoli, kteří o podporu žádali, je to 17 procent. Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) před nedávnem řekl, že pražský úřad je „manažersky velmi špatně nastaven“ a ministerstvo v jeho vedení chystá změny.

Ministerstvo sdělilo, že od 6. do 10. května přibylo úřadům zhruba 600 žádostí. Peníze se odeslaly víc než 4.100 dalších žadatelů, z nich zhruba 2.500 v Praze. Celková vyplacená částka se zvedla na 2,08 miliardy a podpořila 324.400 pracovníků. Průměrný příspěvek za březen na jedno místo tak činil 6.403 korun. Průměrný žadatel dostal podporu na devět lidí, a to celkem 58.816 korun.

Podle výzkumníků Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR Nikolase Mittaga a Filipa Pertolda nemá aktuální program jasná kritéria, nejasné jsou i podmínky financování částečných úvazků. Strop pro náhradu mzdy je nízký, podpora tak chrání méně kvalifikované pracovníky, konstatovali odborníci.

Někteří ekonomové poukazují na to, že pomoc státu v krizi je pomalá a ve skutečnosti činí pouze zlomek slibované částky. Podle zástupců zaměstnavatelů Antivirus ale funguje a vláda by ho měla prodloužit do konce srpna, nyní je to do konce května.

Podnikatelé hovoří o tom, že po prázdninách by měl navázat klasický kurzarbeit podle německého vzoru. Stát při něm dorovnává výdělky lidí, jimž v krizi kvůli úbytku zakázek a odbytu zaměstnavatel zkrátí práci, ale nepropustí je.

 

V Praze dne 12. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

26
Září
2020
Vláda včera schválila nová pravidla kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, ČTK tuto informaci sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus.

25
Září
2020
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let.

Vážení čtenáři, Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách.

24
Září
2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje vyplácení ošetřovného po celou dobu výuky na dálku.

Vážení klienti, zaměstnanci, kteří by museli v novém školním roce zůstat se školáky kvůli uzavření třídy či školy doma, by mohli dostávat ošetřovné po celou dobu výuky na dálku.

Zobrazit další články