Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.2.2021 spotřební daň - splatnost daně za prosinec (pouze spotřební daň z lihu)
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Senát schválil vyšší ošetřovné.

Vážení čtenáři, Senát schválil novelu, podle které se zvýší ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi po uzavření škol a školek kvůli epidemii koronaviru. Ošetřovné stoupne z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu.

Ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu tak vzroste ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Dávku nově dostane vedle zaměstnanců i část lidí, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zvýšené ošetřovné bude stát vyplácet podle předlohy zpětně od počátku dubna. Rodiče budou dávku dostávat nejdéle do letních prázdnin.

Pracovníci na dohody budou mít nárok na ošetřovné tehdy, pokud odváděli nemocenské pojištění a dohody jsou stále platné. Tzv. dohodářům vyplatí stát za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna 80 procent.

Senátor Michael Canov (SLK) se v debatě pozastavoval nad tím, že úřady kvůli ošetřovnému požadují potvrzení ředitelů škol, že jsou zavřené, ač o tom rozhodla vláda. „Je to naprosto absurdní. To není jenom byrokracie, to je šikana, a dokonce se nebojím ani slova buzerace,“ řekl. Maláčová oponovala, že formulář potvrzuje, že zaměstnanec má vlastní dítě do 13 let věku. „Mechanismus funguje asi 40 let,“ podotkla. Pokud by šlo o potvrzení o uzavření školy, bylo by to „na hlavu“, zdůraznila. Canov si ale stál za svým. „Potvrzení o uzavření školského zařízení není potvrzení o existenci dítěte,“ prohlásil s odvoláním na formulář.

Zvýšené ošetřovné se přibližuje podle důvodové zprávy čisté mzdě s uplatněním slevy na poplatníka. Na dávce je závislá velká část rodin s dětmi a standardní ošetřovné 60 procent nestačí v mnoha případech pokrýt jejich základní životní výdaje, zejména u samoživitelek a samoživitelů, stojí ve zdůvodnění. Podle něj může dávku pobírat až 181.000 lidí. Celkové výdaje státu by tak za 30 dní po zvýšení činily zhruba 3,5 miliardy korun. Při nynější hodnotě ošetřovného je to o 0,9 miliardy korun méně.

Podle údajů, které uveřejnilo ministerstvo práce, dostala zatím sociální správa od vyhlášení nouzového stavu kvůli uzavření škol 158.051 žádostí o ošetřovné. Ošetřovné na děti do 13 let za celou dobu uzavření škol zavedl zákon v posledních březnových dnech. Aktuální novela stanoví jako nejzazší hranici 30. června. Úprava dočasně nahradila standardní dobu výplaty dávky nejvýše devět dní na děti do deseti let. Stát podle už účinného zákona hradí ošetřovné i lidem, kteří se doma starají o postižené členy rodiny po uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb. Ošetřovné se vztahuje také na péči o všechny nezaopatřené děti s postižením nejméně v prvním stupni, které nyní nemohou navštěvovat školu, a to bez věkového omezení. Příslušníci bezpečnostních sborů, tedy např. policisté a hasiči, mají v těchto případech nárok na nekrácený průměrný služební příjem.

Školy se v České republice uzavřely 11. března. Otvírat by se měly postupně, v plném provozu do prázdnin ale nebudou. Denní stacionáře by se podle plánu ministerstva práce měly otevřít 8. června, ale ne pro starší klienty. Denní stacionáře pro děti a týdenní stacionáře by měly začít fungovat 25. května.

 

V Praze dne 5. května 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

23
Únor
2021
Vláda ČR včera prodloužila Antivirus.

Milí klienti, vláda včera prodloužila do konce dubna dočasný program Antivirus, z něhož stát proplácí mzdy či náhrady mezd občanům v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby.

22
Únor
2021
Dnes je splatná záloha na paušální daň za leden a únor.

Vážení klienti, dnes je termín platby pravidelné měsíční zálohy paušální daně.

Zobrazit další články