Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 27.11.2020 spotřební daň - daňové přiznání za říjen, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.11.2020 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Odložení sociálních odvodů je podle firem jen posunutím problému a dle odborníků není řešením.

Vážení čtenáři, vládní návrh odložení sociálních odvodů firem není řešením problému, ale pouze jeho posunutím v čase. Vyplývá to z reakcí zaměstnavatelských svazů. Řešením je podle nich jejich prominutí.

Podnikatelské subjekty by si mohly podle návrhu odložit sociální odvody od května do července. Uhradit by je musely do 20. září se sníženým penále. To by místo nynějších 4,5 procenta dlužné částky mohlo činit jedno procento.

Návrh zákona by kabinet mohl schválit za týden. Sociální odvody zahrnují nemocenské a důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel odvádí z výdělku 24,8 procenta a zaměstnanec dalších 6,5 procenta. Odklad odvodů by se měl týkat zaměstnavatelů.

„V této situaci považujeme za absurdní, aby stát od zaměstnavatelů místo pomoci vybíral za odklad pojistného na sociální zabezpečení ještě nějaké penále. Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale úplně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020,“ sdělil ČTK mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Asociace malých a středních podniků by přivítala odpuštění plateb na sociální pojištění za zaměstnavatele za avizované tři měsíce. Jestliže by mělo jít pouze o odklad a splacení do 20. září 2020, problém se podle prezidentky asociace Evy Svobodové pouze posune v čase. Většina podnikatelů za tři měsíce nebude schopna vygenerovat tolik peněz, aby bez problémů vše doplatila. „Pokud by mělo zůstat skutečně pouze u odkladu, požadujeme delší dobu pro splacení, a to do konce roku 2020,“ dodala.

Vláda navrhuje snížení z 18 procent na čtyři procenta při prodlevě, tedy procento za čtvrtletí. Firmy by musely pojistné uhradit do 20. září včetně úroků. Pokud by zaměstnavatel tříměsíční odvody a procento penále včas nezaplatil, začalo by se po 20. září počítat běžné penále 0,05 procenta za den. Vláda by měla návrh paragrafů schvalovat příští pondělí. Poté by předlohu dostali poslanci. Aby právní norma začala platit, musí ji schválit Parlament a podepsat prezident. Firmy by však uvítaly i další úlevy např. na zdravotním pojištění.

„Řada klientů tuto pomoc uvítá, protože jim aktuálně chybí finanční prostředky a odklad jim vylepší cash flow. Rozhodně také vítáme snížení úroku z prodlení, protože se vlastně jedná o výhodné financování (úvěr). Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby tento odklad zahrnoval také platby na zdravotní pojištění,“ konstatovala Věra Jankovcová z poradenské společnosti BDO.

Vláda by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy měla najít způsob, jak do firem dostat co nejrychleji a nejjednodušším způsobem likviditu. „Jedním ze způsobů by bylo nejen odložit platby sociálního pojištění, ale těm nejpostiženějším je přímo odpustit,“ poznamenal. Obchodní společnosti by tak podle něj peníze, které jim ještě zbývají, mohly použít na investice nebo mzdy. Odklad sociálních odvodů není řešením ani podle ředitelky P2P investiční platformy Bondster Jana Mückové. „Firmy pouze odloží platbu, za což se jim ještě bude počítat penále. Sice nižší než běžné, ale pořád to není prominutí plateb, tak jako to bylo v případě OSVČ. Návrh navíc zjevně předpokládá, že firmy budou generovat v podstatě standardní příjmy už v následujících měsících, protože musí získat prostředky na všechny odložené měsíční platby včetně penále a zaplatit je všechny nejpozději v září, jinak jim stát naúčtuje penále už v plné výši 0,05 procenta denně," shrnula.

 

V Praze dne 30. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webu ČTK)

 

Informační panel

25
Září
2020
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let.

Vážení čtenáři, Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách.

24
Září
2020
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje vyplácení ošetřovného po celou dobu výuky na dálku.

Vážení klienti, zaměstnanci, kteří by museli v novém školním roce zůstat se školáky kvůli uzavření třídy či školy doma, by mohli dostávat ošetřovné po celou dobu výuky na dálku.

23
Září
2020
Ministryně Maláčová očekává brzkou dohodou o úpravě ošetřovného.

Vážení klienti, Jana Maláčová (ČSSD) očekává brzkou dohodu koalice na úpravě ošetřovného kvůli karanténám ve školách. Tuto informaci sdělila žurnalistům.

Zobrazit další články