Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 20.1.2021 daň z příjmů - měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fy...
  • 20.1.2021 důchodové pojištění - splatná záloha za prosinec
  • 24.1.2021 spotřební daň - splatnost daně za listopad (pouze spotřební daň z lih...
Více informací najdete v našem kalendáři

Program Antivirus přispěl zatím na náhrady mezd 76.566 lidí.

Vážení čtenáři, stát z kurzarbeitového programu Antivirus přispěl zatím na náhrady mezd 76.566 zaměstnanců. Úřad práce vydal pokyn odeslat firmám 253,52 milionu korun.

O příspěvky mohou požádat firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru.

Peníze od státu na náhradu mzdy mohou být na období od 12. března do konce měsíce. Ze zveřejněných údajů tak vyplývá, že by státní příspěvek na náhradu mzdy jednoho pracovníka těchto provozů činil za březen v průměru pouze 3 311 korun.

Podle mluvčí resortu Kristýny Křupkové však není možné částku na zaměstnance jednoduše zprůměrovat. „Omezení začala platit až v polovině měsíce, náhrada u jednotlivých pracovníků může být za jiný počet odpracovaných dnů či hodin a dostávají ji také z jiného důvodu. Některé podniky omezily např. provoz až později,“ zmínila mluvčí.

„K 21. dubnu dostal Úřad práce ČR celkem 35.293 žádostí. Se zaměstnavateli uzavřel 85,23 procenta dohod. Vyplaceno bylo k 21. dubnu 8927 žádostí. Úřad práce zadal České národní bance pokyn k odeslání plateb pro firmy za celkem 253,519.361 korun. Z Antiviru tak byly proplaceny náhrady mezd pro 76.566 zaměstnanců,“ uvedlo tiskové oddělení resortu.

Jestliže jsou žádosti správně vyplněné, úřad práce podepíše dohodu o poskytnutí finančních prostředků. Podnik poté, co vyplatil pracovníkům mzdy a uhradil odvody, pošle úředníkům vyúčtování. Po překontrolování údajů a jejich zpracování mu pak stát proplatí stanovený podíl. Podle tiskového oddělení velké množství žádostí má stále chyby. Doba vyřízení a poskytnutí peněz se tak prodlužuje. Tiskové oddělení uvedlo, že při správně vyplněné žádosti trvá uzavření dohody a zpracování vyúčtování po vyplacení v průměru šest pracovních dnů. Dohoda se uzavírá do 24 hodin a peníze se vyplácejí pět pracovních dnů po zpracování vyúčtování, upřesnilo ministerstvo. V tiskové zprávě sdělilo, že první týden od spuštění systému byly chyby ve čtyřech pětinách žádostí, minulý týden pak v 63 procentech a v tomto týdnu téměř ve dvou pětinách. Chyby obsahovalo minulý týden pak i 82 procent vyúčtování a tento týden tři čtvrtiny. „Pokud se zaměstnavatelům žádost vrátí, neznamená to, že byla zamítnuta. Je nutné ji opravit nebo doplnit,“ uvedl resort.

Zástupci zaměstnavatelů si už dřív stěžovali na nejasné pokyny a žádali o výklad podmínek. Představitelé některých firem pak uvedli, že počítali s vyšší částkou od státu. Poukazovali i na to, že jim odpověď přišla až za několik dní.

Aplikaci pro elektronické podávání žádostí chválili někteří experti na informační systémy.

 

V Praze dne 27. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

18
Leden
2021
V ČR loni vzniklo 27.038 nových firem, což je nejméně od roku 2016.

Vážení čtenáři, v České republice loni vzniklo 27.038 nových společností, což je nejméně od roku 2016.

17
Leden
2021
Podnikatelské subjekty si mohou na kalkulačce MPO spočítat COVID podporu.

Vážení klienti, podnikatelé si mohou na on-line kalkulačce MPO spočítat měsíční podporu, kterou jim stát v souvislosti s pandemií a vládními opatřeními poskytne.

16
Leden
2021
Program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny se spustí v pondělí 18. ledna.

Vážení klienti, MPO včera zveřejnil výzvu k podávání žádostí o podporu v programu COVID – Gastro – Uzavřené provozovny (dále jen „Výzva“). Žádosti je možné podávat od 18. 1. 2021 od 9:00 hodin do 1. 3. 2021 do 16:00 hod.

Zobrazit další články