Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 31.10.2020 DPH - poslední den lhůty pro podání přihlášky k registraci s...
  • 27.11.2020 spotřební daň - daňové přiznání za říjen, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.11.2020 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Program Antivirus přispěl zatím na náhrady mezd 76.566 lidí.

Vážení čtenáři, stát z kurzarbeitového programu Antivirus přispěl zatím na náhrady mezd 76.566 zaměstnanců. Úřad práce vydal pokyn odeslat firmám 253,52 milionu korun.

O příspěvky mohou požádat firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru.

Peníze od státu na náhradu mzdy mohou být na období od 12. března do konce měsíce. Ze zveřejněných údajů tak vyplývá, že by státní příspěvek na náhradu mzdy jednoho pracovníka těchto provozů činil za březen v průměru pouze 3 311 korun.

Podle mluvčí resortu Kristýny Křupkové však není možné částku na zaměstnance jednoduše zprůměrovat. „Omezení začala platit až v polovině měsíce, náhrada u jednotlivých pracovníků může být za jiný počet odpracovaných dnů či hodin a dostávají ji také z jiného důvodu. Některé podniky omezily např. provoz až později,“ zmínila mluvčí.

„K 21. dubnu dostal Úřad práce ČR celkem 35.293 žádostí. Se zaměstnavateli uzavřel 85,23 procenta dohod. Vyplaceno bylo k 21. dubnu 8927 žádostí. Úřad práce zadal České národní bance pokyn k odeslání plateb pro firmy za celkem 253,519.361 korun. Z Antiviru tak byly proplaceny náhrady mezd pro 76.566 zaměstnanců,“ uvedlo tiskové oddělení resortu.

Jestliže jsou žádosti správně vyplněné, úřad práce podepíše dohodu o poskytnutí finančních prostředků. Podnik poté, co vyplatil pracovníkům mzdy a uhradil odvody, pošle úředníkům vyúčtování. Po překontrolování údajů a jejich zpracování mu pak stát proplatí stanovený podíl. Podle tiskového oddělení velké množství žádostí má stále chyby. Doba vyřízení a poskytnutí peněz se tak prodlužuje. Tiskové oddělení uvedlo, že při správně vyplněné žádosti trvá uzavření dohody a zpracování vyúčtování po vyplacení v průměru šest pracovních dnů. Dohoda se uzavírá do 24 hodin a peníze se vyplácejí pět pracovních dnů po zpracování vyúčtování, upřesnilo ministerstvo. V tiskové zprávě sdělilo, že první týden od spuštění systému byly chyby ve čtyřech pětinách žádostí, minulý týden pak v 63 procentech a v tomto týdnu téměř ve dvou pětinách. Chyby obsahovalo minulý týden pak i 82 procent vyúčtování a tento týden tři čtvrtiny. „Pokud se zaměstnavatelům žádost vrátí, neznamená to, že byla zamítnuta. Je nutné ji opravit nebo doplnit,“ uvedl resort.

Zástupci zaměstnavatelů si už dřív stěžovali na nejasné pokyny a žádali o výklad podmínek. Představitelé některých firem pak uvedli, že počítali s vyšší částkou od státu. Poukazovali i na to, že jim odpověď přišla až za několik dní.

Aplikaci pro elektronické podávání žádostí chválili někteří experti na informační systémy.

 

V Praze dne 27. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

27
Září
2020
Průměrná mzda pro rok 2021 bude činit 35.441 Kč.

Milí klienti, průměrná mzda pro rok 2021 má činit 35.441 Kč jako součin všeobecného vyměřovacího základu 34.766 Kč a přepočítacího koeficientu 1,0194.

26
Září
2020
Vláda včera schválila nová pravidla kurzarbeitu.

Vážení čtenáři, ČTK tuto informaci sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus.

25
Září
2020
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s navýšením věku u ošetřovného z 10 na 13 let.

Vážení čtenáři, Robert Plaga (za ANO) je připraven jednat s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD) o úpravě délky ošetřovného kvůli karanténám ve školách.

Zobrazit další články