Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.7.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za červen
  • 10.7.2020 spotřební daň - splatnost daně za květen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 17.7.2020 silniční daň - záloha na daň za 2. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Program COVID Praha firmy vyčerpaly během devíti minut.

Vážení čtenáři a klienti, program pražského magistrátu na podporu podnikatelů COVID Praha, který hlavní město spustilo v úterý ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (dále jen „ČMZRB“), byl během devíti minut zcela vyčerpán, sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podporu každopádně mohly čerpat malé a střední firmy se sídlem nebo provozovnou na území Prahy, které realizují projekt na území metropole, a je zaměřena na financování pracovního kapitálu v podobě běžných provozních potřeb.

Již dříve přišel stát s programy COVID I a COVID II. Prostředky pro ně určené už zájemci také vyčerpali. Mnohé společnosti však na úvěry nedosáhly, hlavně pokud jde o COVID I. Praha do programu vložila 600 milionů korun z evropského operačního programu Praha – pól růstu. Dohromady jde tak o záruky za 1,4 miliardy korun.

Program hlavní město založilo, poněvadž se pražští podnikatelé nemohli hlásit do vládního programu podpory COVID II. Ministerstvo průmyslu a obchodu městu původně přislíbilo do jeho programu další peníze, Praha je ale nakonec nedostala, budou přesunuty do vládního programu COVID III.

„Žádám pana premiéra (Andreje) Babiše, aby se program COVID III spustil co nejdříve. Protože pražští podnikatelé nyní bojují o čas. My už jsme udělali maximum, co jsme mohli. Praha nemůže dál suplovat roli vlády,“ konstatoval Hřib. Primátor přitom už v pondělí konstatoval, že pražský program je pouze provizorním řešením a podnikatelům musí pomoci vláda. Podnikatelská sféra by podle něj potřebovala pomoc až 5,5 miliardy korun. V hlavním městě je asi 550 tisíc podnikatelských subjektů, z nichž je 350 tisíc fyzických osob.

Kvůli vyčerpané částce ČMZRB tedy už teď ukončila příjem žádostí. ČMRZB dodala, že navazující státní program COVID III bude spuštěn na přelomu dubna a května.

Že bude program COVID Praha velmi rychle po příjmu žádostí uzavřen, bylo v bankovních kruzích jasné už během pondělí. „Žádosti bude ČMZRB přijímat v úterý od 8:00 a očekáváme, že během krátkého okamžiku bude podávání žádostí pozastaveno,“ uvedl v první den nového pracovního týdne Seznam Zprávám např. mluvčí ČSOB Patrik Madle. A stejné očekávání panovalo i v dalších velkých bankách, s jejichž zástupci redakce hovořila. „Vzhledem k tomu, že na program COVID Praha je vyčleněno 600 milionů korun a je očekáván velký zájem ze strany podnikatelů a firem,“ řekl František Bouc, z tiskového oddělení České spořitelny. Komerční banka pak hlásila, že už od konce minulého týdne připravovala žádosti pro desítky klientů. ČSOB si navíc udělala průzkum mezi svými klienty z řad malých a středních podniků a vyplynulo z toho, že poptávka po provozním financování v souvislosti s dopady koronaviru je „enormní a výrazně převyšuje avizovaný objem programu COVID Praha“, jak podotkl Patrik Madle.

Zdroje:

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3080696-startuje-program-covid-praha-na-covid-i-dosahla-jen-mensi-cast-zadatelu,

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozebrano-do-deseti-minut-prazsti-podnikatele-vybrali-podporu-okamzite-101458?seq-no=2&dop-ab-variant=&source=clanky-home.

 

V Praze dne 25. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník

Informační panel

7
Červenec
2020
Při kurzarbeitu by mohl část mzdy vyplácet stát přímo zaměstnancům.

Vážení čtenáři, při zkrácení pracovní doby kvůli krizi by část ušlé mzdy mohl stát vyplácet přímo zaměstnancům. Na zásadách kurzarbeitu je shoda odborů, zaměstnavatelů a ministerstva práce a sociálních věcí.

7
Červenec
2020
Poslanecká sněmovna s největší pravděpodobností odmítne zachovat odpočty úroků z hypotečních úvěrů.

Vážení čtenáři, až bude Sněmovna schvalovat vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí, zřejmě při tom odmítne zachovat možnost kupujících odečíst si úroky z hypotéky od základu daně z příjmů.

6
Červenec
2020
Vláda ČR schválila kompenzaci zaměstnanců na dohodu 350 Kč na den.

Vážení čtenáři, pracovníci na dohodu dosáhnou na kompenzaci za ztráty způsobené opatřeními proti koronaviru ve výši až 31.150 korun. O schválení návrhu novely zákona informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Zobrazit další články