Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2020 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2020 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Finanční správa přijala k 17. 4. 197.000 žádostí o příspěvek OSVČ.

1. Úvod: Vážení čtenáři, finanční správa k 17. dubnu přijala 196.517 žádostí o jednorázový příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen „OSVČ“) jako kompenzaci dopadů koronavirové krize.

Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která dodala, že správa zpracovala z celkového počtu tři čtvrtiny žádostí. OSVČ budou podle Schillerové příspěvek dostávat i po 30. dubnu. Ministryně předloží vládě zákon, který umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi počítá do 8. června. Průměrná finanční částka na jednu žádost podle Schillerová činí nyní 24.833 korun. Ministerstvo financí odhaduje, že o příspěvek by mohlo požádat až 700.000 OSVČ.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady.

E-mailem dorazilo zatím 59,4 procenta žádostí, datovou schránkou 20,9 procenta, poštou a přes podatelny a body to bylo 19,1 procenta žádostí a elektronickým podáním 0,5 procenta. Z hlediska krajů byl největší počet žádostí přijat v Praze, a to 25.745.

2. Nejčastější chyby: Šéfka finanční správy Tatjana Richterová upozornila na to, že v žádostech eviduje několik opakujících se chyb. Chybí v nich daňové identifikační číslo (DIČ), které je u OSVČ tvořeno kombinací značky CZ a rodného čísla bez lomítek. Často jsou také žádosti zaslány ve špatném formátu, a není možné je zpracovat. „Doporučujeme zasílat žádosti ve formátech .pdf, .jpg či .png,“ konstatovala Richterová.

Podnikatelé také často nezasílají žádosti na správné adresy územních pracovišť finančních úřadů, pod které spadají. „Pak je nutné žádost přeposlat na podatelnu příslušného finančního úřadu. To pochopitelně brzdí proces vyplácení a zpomaluje vyřizování dalších žádostí,“ uvedla Richterová. Dodala, že důležitý je na žádosti taktéž podpis. Žádosti podle ní také podávají i právnické osoby, které nemají na kompenzační bonus nárok.

 

V Praze dne 21. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

Informační panel

2
Prosinec
2020
ČSSZ začala odesílat příspěvky 5 000 Kč seniorům.

Vážení čtenáři, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) začala s odesíláním příspěvku 5 000 korun k důchodu.

1
Prosinec
2020
Počet nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty stoupl ke konci září o 11 procent.

Vážení čtenáři, počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se ke konci září v meziroční komparaci zvýšil o 11 pct na 21.529.

30
Listopad
2020
COVID školy v přírodě je prý velký úspěch.

Vážení čtenáři, schválení programu COVID školy v přírodě považuje Asociace dětské rekreace za úspěch, příspěvek 27 pct z nasmlouvaných a neuskutečněných pobytů pro rekreační zařízení je velkorysý.

Zobrazit další články