Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.2.2021 spotřební daň - splatnost daně za prosinec (pouze spotřební daň z lihu)
  • 27.2.2021 spotřební daň - daňové přiznání za leden, daňové přiznání k uplatnění ...
  • 27.2.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Umoření daňové ztráty zpětně projedná NERV.

Vážení čtenáři, návrh ministerstva financí, aby si firmy a podnikatelé mohli uplatnit zpětně daňovou ztrátu, projedná v pátek Národní ekonomická rada vlády (dále jen „NERV“).

Po jednání vlády to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Legislativní novelu zákona o dani z příjmu jako jedno z opatření v souvislosti s šířením koronaviru vláda projednala bez výsledku. Experti upozornili na skutečnost, že toto opatření nelze vnímat jako okamžitou pomoc firmám. Nárok na pomoc vznikne totiž po vyměření ztráty za rok 2020, tedy až roce 2021. V pátek by měla NERV jednat podle ministryně také o návrhu na zrušení daně z nabytí nemovité věci a s tím souvisejícím zrušením daňových odpočtů u hypotečních úvěrů. Současně musí návrh podle Schillerové ještě projednat koaliční rada.

V případě umoření daňové ztráty si ji podle návrhu budou moci firmy uplatnit zpětně z loňského a předloňského zisku. Podle současných pravidel mohou ztrátu umořovat následujících pět let. Uplatnění ztráty provede podnikatel formou dodatečného daňového přiznání. Po vyměření ztráty bude mít možnost tuto ztrátu odečíst od základu daně vykázaného v letech 2018 a 2019. „Možnost uplatnit daňovou ztrátu zpětně představuje pro nejvíce zasažené subjekty garanci, že jejich cash-flow bude v roce 2021 díky vratkám lepší. To je bonifikuje např. při žádosti o úvěr a funguje jako jeden z vhodných stabilizátorů podnikatelské činnosti fyzických i právnických osob,“ uvedla Schillerová.

Opatření nelze podle Věry Jankovcové z poradenské společnosti BDO vnímat jako okamžitou pomoc firmám. „Nárok na pomoc vznikne až po vyměření ztráty za rok 2020, tedy až v následujícím roce 2021, až firmy podají přiznání za rok 2020. A to už pro některé subjekty může být pozdě. Zároveň toto opatření nepomůže všem, poněvadž budou vyloučeny firmy, které v příslušných minulých letech vykázaly ztrátu nebo nulový základ daně, a to z různých důvodů," upozornila. Jako okamžitou pomoc navrhla Jankovcová posunutí plateb veškerých daní i pojistného na sociální a zdravotní pojištění tak, aby byly splatné třeba po třech nebo šesti měsících. „Ostatně podobně to udělal stát i u nájmů a splátek úvěrů,“ dodala.

Ministerstvo financí v reakci na návrhy některých národohospodářů uvedlo, že plošný odklad daně z přidané hodnoty (DPH) by byl neospravedlnitelnou výhodou pro firmy, které i přes pandemii koronaviru nepřišly o tržby.

 

V Praze dne 15. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

24
Únor
2021
Podnikání přerušilo v lednu 25.534 OSVČ.

Vážení klienti, podnikatelské aktivity pozastavilo v lednu rekordních 25.534 živnostníků, což je o 50 pct víc než před rokem a nejvíce v historii ČR.

23
Únor
2021
Vláda ČR včera prodloužila Antivirus.

Milí klienti, vláda včera prodloužila do konce dubna dočasný program Antivirus, z něhož stát proplácí mzdy či náhrady mezd občanům v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby.

22
Únor
2021
Dnes je splatná záloha na paušální daň za leden a únor.

Vážení klienti, dnes je termín platby pravidelné měsíční zálohy paušální daně.

Zobrazit další články