Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 24.1.2021 spotřební daň - splatnost daně za listopad (pouze spotřební daň z lih...
  • 25.1.2021 spotřební daň - daňové přiznání za prosinec
  • 25.1.2021 DPH - daňové přinání a splatnost daně, kontrolní hlášení a s...
Více informací najdete v našem kalendáři

Podnikatelské subjekty přivítaly plošnost jednorázového příspěvku 25.000 Kč.

Vážení čtenáři, schválení jednorázového příspěvku 25.000 korun živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečné činným (OSVČ) jako kompenzace dopadů krize související s koronavirem považují zástupci podnikatelů jako krok k lepšímu.

Je podle nich dobře, že se podařilo upravit parametry podpory po kritice ze strany podnikatelských organizací, živnostníků i opozice. Vládní návrh v úterý ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Finanční úřady o něj budou moci požádat vedle živnostníků např. samostatní zemědělci nebo lékaři. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

„Opatření mělo naší podporu. Chápeme, že bylo potřeba zajistit rychlé a jednoduché řešení, a proto se rozhodli schválit plošnou podporu všem OSVČ. Chceme, aby stát stejně aktivně přistoupil i k problémům firem a umožnil jim například odklad plateb DPH," informoval ČTK viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Teď je podstatné, aby se finanční prostředky dostaly rychle k těm, kteří je potřebují, doplnil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Za chybu ale považuje, že do skupiny těch, kteří nebudou mít nárok na tuto podporu, budou patřit jednatelé společností s ručením omezeným. Od běžného živnostníka se neliší, často mají zřízenou s.r.o., ale nemají žádné zaměstnance a vedou ji sami, podotkl.

Asociace malých a středních podniků vítá posun návrhu na podporu OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) dále k cíli. Souhlasí hlavně s co nejširším pokrytím podnikatelů zasažených dopady opatření vlády ke koronaviru, a to zejména vypuštěním požadavku meziročního srovnávání čtvrtletních příjmů, zařazením OSVČ, které založily své podnikání v lednu, a těch, jež přerušily svou živnost v březnu 2020 kvůli nejasné budoucnosti.

„Otázkou zůstává, jak budou ošetřeni „dohodáři“, kde smysl podpory vidíme aspoň pro ty s DPČ (dohoda o pracovní činnosti), ze kterých se odvádí pojištění,“ dodala prezidentka asociace Eva Svobodová.

„Vláda, zdá se, pochopila, že její účelové jednání se živnostníky není průchozí,“ míní předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podnikatelské odbory, Strana soukromníků i parlamentní opoziční strany se podle něj postavily proti původnímu záměru.

„Vláda se pochlubila, jak se postará o živnostníky, ale přitom vytvořila takové podmínky, aby peníze dostal jen zlomek z nich. Tento záměr vládě nevyšel,“ poznamenal.

Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s exempcí (výjimkou) těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, jestliže nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění.

 

V Praze dne 9. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

22
Leden
2021
Příjem žádostí do druhé výzvy COVID nájemné bude až do 29. 1. 2021.

Vážení čtenáři, MPO prodloužilo příjem žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 29. ledna. Původně měl končit ve čtvrtek.

21
Leden
2021
Vláda schválila novelu zákona o kompenzačním bonusu.

Milí klienti, na svém jednání v pondělí 18.1. vláda schválila novelu zákona č. 461/2020 Sb., o kompenzačním bonusu, díky níž budou moci čerpat příspěvek ve výši 500 korun denně, tzv. kompenzační bonus, i podnikatelé v úpadku, a to ex post.

21
Leden
2021
Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad.

Vážení klienti, milí čtenáři, příjem žádostí totiž končí ve 23:59 hod.

Zobrazit další články