Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 3.7.2020 daň z příjmů - podání přiznání k dani a úhrada daně za předchozí rok,...
  • 8.7.2020 zdravotní pojištění - splatná záloha za červen
  • 10.7.2020 spotřební daň - splatnost daně za květen (mimo spotřební daň z lihu)
Více informací najdete v našem kalendáři

Podnikatelské subjekty přivítaly plošnost jednorázového příspěvku 25.000 Kč.

Vážení čtenáři, schválení jednorázového příspěvku 25.000 korun živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečné činným (OSVČ) jako kompenzace dopadů krize související s koronavirem považují zástupci podnikatelů jako krok k lepšímu.

Je podle nich dobře, že se podařilo upravit parametry podpory po kritice ze strany podnikatelských organizací, živnostníků i opozice. Vládní návrh v úterý ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Finanční úřady o něj budou moci požádat vedle živnostníků např. samostatní zemědělci nebo lékaři. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

„Opatření mělo naší podporu. Chápeme, že bylo potřeba zajistit rychlé a jednoduché řešení, a proto se rozhodli schválit plošnou podporu všem OSVČ. Chceme, aby stát stejně aktivně přistoupil i k problémům firem a umožnil jim například odklad plateb DPH," informoval ČTK viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

Teď je podstatné, aby se finanční prostředky dostaly rychle k těm, kteří je potřebují, doplnil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Za chybu ale považuje, že do skupiny těch, kteří nebudou mít nárok na tuto podporu, budou patřit jednatelé společností s ručením omezeným. Od běžného živnostníka se neliší, často mají zřízenou s.r.o., ale nemají žádné zaměstnance a vedou ji sami, podotkl.

Asociace malých a středních podniků vítá posun návrhu na podporu OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) dále k cíli. Souhlasí hlavně s co nejširším pokrytím podnikatelů zasažených dopady opatření vlády ke koronaviru, a to zejména vypuštěním požadavku meziročního srovnávání čtvrtletních příjmů, zařazením OSVČ, které založily své podnikání v lednu, a těch, jež přerušily svou živnost v březnu 2020 kvůli nejasné budoucnosti.

„Otázkou zůstává, jak budou ošetřeni „dohodáři“, kde smysl podpory vidíme aspoň pro ty s DPČ (dohoda o pracovní činnosti), ze kterých se odvádí pojištění,“ dodala prezidentka asociace Eva Svobodová.

„Vláda, zdá se, pochopila, že její účelové jednání se živnostníky není průchozí,“ míní předseda výboru Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Podnikatelské odbory, Strana soukromníků i parlamentní opoziční strany se podle něj postavily proti původnímu záměru.

„Vláda se pochlubila, jak se postará o živnostníky, ale přitom vytvořila takové podmínky, aby peníze dostal jen zlomek z nich. Tento záměr vládě nevyšel,“ poznamenal.

Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s exempcí (výjimkou) těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let. Vedle toho budou mít nárok na peníze spolupracující osoby nebo manželé a manželky, jestliže nejsou zaměstnanci. Žádat budou moci i podnikající invalidní a starobní důchodci. Příspěvek nebude podléhat zdanění.

 

V Praze dne 9. dubna 2020

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK)

 

Informační panel

2
Červenec
2020
Vláda zvažuje prodloužení Antiviru, požadují to firmy a odbory.

Vážení klienti, vláda uvažuje o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na mzdy. Po jednání tripartity tuto informaci sdělil vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

2
Červenec
2020
Ministryně Schillerová neuvažuje o snížení DPH na potraviny.

Vážení čtenáři, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) neuvažuje o snížení DPH na potraviny, které chce navrhnout Svaz obchodu a cestovního ruchu.

1
Červenec
2020
Od 1. července 2020 se mění sazba DPH např. u ubytovacích služeb.

Vážení čtenáři a klienti, od 1. 7. dochází nově k přeřazení některých služeb do 10 pct sazby DPH. Od 1.7.2020 se bude 10% sazba DPH uplatňovat u těchto služeb:

Zobrazit další články