Milí čtenáři, ČSSZ apeluje na OSVČ, které teď začínají podávat přehledy o příjmech a výdajích za rok 2020, aby tak činily pouze elektronicky, příp. prostřednictvím podatelen či schránek umístěných u vstupů příslušných správ sociálního zabezpečení.
Koaliční rada schválila návrh zákona o zálohovaném výživném.
Vážení čtenáři, právní nárok na zálohované výživné budou mít samoživitelé a samoživitelky, kteří svou situaci aktivně řeší. To znamená, že je podán návrh na exekuci a trestní oznámení na neplatiče.
Druhý rodič neposílá stanovenou výši alimentů alespoň čtyři měsíce. Děti samoživitelů zároveň musí plnit povinnou školní docházku. Jestliže rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na Úřad práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne o zálohovaném výživném do 30 dní. Vyplacená částka je posléze vymáhána státem skrze krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem.
Po jednom roce Úřad práce provede důkladný přezkum situace v rodině. Samoživitel či samoživitelka můžou zálohované výživné pobírat až 24 měsíců (dva roky).
Samoživitelé budou mít právní nárok na vyplacení zálohovaného výživného ve stejné výši, v jaké ho stanovil druhému rodiči soud. Maximální částka zálohovaného výživného bude „Zastropována“ na 3 000 Kč. Průměrné výživné přitom v České republice činí 2 500 Kč.
V Praze dne 23. ledna 2020
Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Portálu Pohoda)
Informační panel
Vážení čtenáři, vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na sto procent redukovaného výdělku.
Vážení čtenáři, MF promine podnikatelům a firmám sankce za pozdní podání daňového přiznání k DPH a kontrolního hlášení za únor.