Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Kvůli výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani.

Milí čtenáři, díky výplatě předdůchodu přicházejí rodiny o slevu na dani na druhého z manželů, upozornil ombudsman Dr. Křeček.

Ten apeluje na resort financí, aby urychleně zjednal nápravu. Kancelář veřejného ochránce práv se zabývala konkrétním případem muže, který nedosáhl na slevu na dani na manželku. Žena přitom pobírala pouze tzv. předdůchod složený z větší části z peněz, které si sama v předchozích letech nastřádala v doplňkovém penzijním spoření. Finanční úřad ale muži tvrdil, že celá částka předdůchodu je ženin nový příjem. Avšak takový právní výklad je podle ombudsmana v rozporu s vymezením kapitálových příjmů v zákoně o daních z příjmů.

Pro porovnání lze podle jeho názoru uvést, že pokud by žena své úspory ukládala např. na termínovaný účet a poté je vybrala, na slevu na manžela by jejich domácnost dosáhla. V takovém případě by totiž finanční úřad jako kapitálový příjem započítal pouze výnos z vložených peněz, nikoliv úspory samotné.

K odkládání úspor na stáří stát občany motivuje prostřednictvím státního příspěvku a daňových úlev pro účastníky doplňkového penzijního spoření. Ročně tak účastník doplňkového penzijního spoření může získat od státu navíc až 6.360 korun (tedy 12 krát 230 korun státního příspěvku a snížení daně z příjmů o 3.600 Kč za rok).

Při současném výkladu finanční správy, která celou výplatu předdůchodu považuje za nový příjem, domácnosti přicházejí každý rok o slevu na dani na druhého z manželů! Ta je aktuálně 24.840 korun, tedy čtyřikrát vyšší než podpora doplňkového penzijního spoření.

V případě stěžovatele a jeho manželky přišla jejich domácnost kvůli odepření slevy na manželku (24.840 Kč) za jeden rok téměř o celou částku státního příspěvku (28.329 Kč) za víc než 17 let spoření!

Takový přístup je podle mne zjevně nespravedlivý a absurdní. Navíc je v přímém rozporu se záměrem zákonodárce motivovat občany ke spoření v systému doplňkového penzijního spoření. Pokud to stát myslí s podporou dobrovolného spoření na stáří vážně, měl by urychleně zjednat nápravu,“ konstatoval JUDr. Stanislav Křeček. Ombudsman problematiku předdůchodu projednal s ministrem financí. Následně znovu kontaktoval Generální finanční ředitelství, které však podle něj odmítlo změnit svůj výklad. Nyní tak podle Křečka zbývá pravděpodobně pouze možnost řešit věc změnou právního předpisu. „Apeluji proto na ministerstvo financí, aby nenechalo poctivé střadatele na holičkách a urychleně zjednalo nápravu,“ uzavřel ombudsman.

V Praze dne 22. srpna 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím webů Kanceláře veřejného ochránce, České-justice a České tiskové kanceláře)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články