Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 9.8.2022 spotřební daň - splatnost daně za červen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 11.8.2022 důchodové pojištění - doplatek rozdílu mezi zaplacenými zálohami a skutečnou...
  • 11.8.2022 zdravotní pojištění - doplatek rozdílu mezi zaplacenými zálohami a skutečnou...
Více informací najdete v našem kalendáři

Příbuzní pěstouni opětovně získali sociální pojištění.

Milí čtenáři, příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění.

Pěstounství se u nich zařadilo mezi tzv. náhradní a vyloučené doby a zohlednilo se při výpočtu penze (důchodu). Zdravotní odvody bude posílat stát.

Počítá s tím vládní novela zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některých dalších zákonů, kterou dne 20.7.2022 schválit Senát a den poté kontrahoval prezident republiky Miloš Zeman.

Do konce loňského roku dostávali všichni dlouhodobí pěstouni od státu odměnu, která se považovala za příjem a platily se z ní odvody. Od počátku letošního roku platí legislativní novela zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, podle níž mají odměnu jen cizí pěstouni, které zprostředkoval úřad. Nezprostředkovaným příbuzným či blízkým pěstounům stát poskytuje příspěvek, u něhož důchodové a zdravotní pojištění není.

Podle ministra práce a sociálních věcí Ing. Mariana Jurečky schválený návrh pěstouny do systému zdravotního a sociálního pojištění vrací. Noví pěstouni budou mít „adaptační bonus“, tedy až dva roky bez placení odvodů po převzetí dítěte, zmínil ministr Jurečka.

Novela právního předpisu stanovuje také to, že pokud příbuzní pěstouni začali letos v prvním pololetí pobírat starobní, invalidní či pozůstalostní penzi, bude se jim se zohledněním nových pravidel o vyloučené a náhradní době dopočítávat.

Údaje, které jsou potřeba pro budoucí důchod, povede u pěstounů úřad práce. Po skončení roku je pak přes MPSV bude zasílat sociální správě.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá novou úpravu zákona o sociálně právní ochraně dětí. Takzvaný věcný záměr zákona – tedy obrysy budoucí právní úpravy – plánuje předložit v listopadu. Paragrafy pak ministerstvo připraví příští rok.

V Praze dne 1. srpna 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím Advokátního deníku a ČTK)

 

Informační panel

8
Srpen
2022
Lidé mohou žádat o rodičovskou přes web.

Vážení čtenáři, MPSV spustilo dne 1.8. on-line formulář, jehož prostřednictvím bude možné žádat o rodičovský příspěvek.

1
Srpen
2022
Příbuzní pěstouni opětovně získali sociální pojištění.

Milí čtenáři, příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění.

25
Červenec
2022
Loňské prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo ilegální.

Vážení čtenáři, milí klienti, prominutí daně z přidané hodnoty za elektřinu a plyn loni v listopadu a prosinci bylo podle výsledků přezkumného řízení u rozkladové komise nezákonné.

Zobrazit další články