Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 9.8.2022 spotřební daň - splatnost daně za červen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 11.8.2022 důchodové pojištění - doplatek rozdílu mezi zaplacenými zálohami a skutečnou...
  • 11.8.2022 zdravotní pojištění - doplatek rozdílu mezi zaplacenými zálohami a skutečnou...
Více informací najdete v našem kalendáři

Penze se od 1. června kvůli inflaci mimořádně zvýšily.

Milí čtenáři, všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od 1.6. díky pádivé inflaci mimořádně zvyšují.

Zásluhová část penzí roste všem příjemcům o 8,2 procenta. Průměrný starobní důchod se tak zvedá o 1.017 korun. Růst penzí upravuje nařízení vlády, které právě nabylo účinnosti od 1. června 2022. Česká správa sociálního zabezpečení vyplácela na konci března přes 2,84 milionu penzí, z toho přes 2,36 mil. starobních. Své důchodové systémy mají pak i Policie ČR, obrana a justice.

Podle zákona o důchodovém pojištění (pozn. zákon č. 155/1995 Sb.) mimořádné přidání následuje pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen za sledované období překročí pětiprocentní hranici. Upravuje se zásluhová část důchodů, tedy tzv. procentní výměra. Aktuálně se zvedá o tolik procent, o kolik se zvýšily od počátku loňského července do konce letošního ledna ceny. Lidé s podprůměrnou penzí si tedy přilepší o méně než 1.017 korun, občané s nadprůměrným důchodem naopak více. Člověk, který pobírá 15.000 korun, má mít aktuálně o 911 korun víc. Penzista s 13.000 korunami si polepší o 747 korun. Ten, kdo má důchod 18.000 korun, by měl dostávat o 1.157 korun víc. Penze 20.000 korun se navyšuje o 1.320 korun. Rada seniorů valorizační model kritizuje. Poukazuje na skutečnost, že čím nižší penze je, tím méně roste. Naopak vyšší důchody se zvedají víc. Šéfka rady Lenka Desatová hovoří o rozevírání nůžek mezi chudšími a bohatšími důchodci.

 

V Praze dne 13. června 2022

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ekonomických rubrik)

Informační panel

8
Srpen
2022
Lidé mohou žádat o rodičovskou přes web.

Vážení čtenáři, MPSV spustilo dne 1.8. on-line formulář, jehož prostřednictvím bude možné žádat o rodičovský příspěvek.

1
Srpen
2022
Příbuzní pěstouni opětovně získali sociální pojištění.

Milí čtenáři, příbuzní pěstouni, kteří se o dítě začali starat před koncem minulého roku a dostávali za to odměnu od státu, nebudou muset za dobu péče platit důchodové a zdravotní pojištění.

25
Červenec
2022
Loňské prominutí DPH u elektřiny a plynu bylo ilegální.

Vážení čtenáři, milí klienti, prominutí daně z přidané hodnoty za elektřinu a plyn loni v listopadu a prosinci bylo podle výsledků přezkumného řízení u rozkladové komise nezákonné.

Zobrazit další články