Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Řidiči mohou opravit špatně koupené dálniční známky i v době platnosti.

Milí čtenáři, chybně zadanou elektronickou dálniční známku mohou motoristé opravit i v době její platnosti.

Řidiči tak mohou změnit až dva znaky v SPZ a také stát, kde bylo vozidlo zaregistrováno. Oprava je ovšem možná pouze jednou. Informoval provozovatel systému, státní podnik Cendis. Dosud bylo totiž možné chyby opravovat pouze před začátkem platnosti známky.

Stát tak reaguje na podněty motoristů, kteří typicky zadali při koupi dálniční známky značku s překlepem nebo zaměnili jednotlivé znaky. Jestliže řidič dříve zadal např. písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje. Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu,“ informoval ředitel Cendisu Jan Paroubek. Nejrychleji může řidič podle něj možné údaje ověřit na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. „Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ dodal Paroubek.

Další novinkou na webu dálniční známky je průvodce nejčastějšími životními situacemi spojenými s dálniční známkou. Řidiči zde mohou zjistit třeba jak ověřit platnost dálniční známky nebo co dělat při ztrátě potvrzení o úhradě.

Elektronické známky loni nahradily papírové kupony. Jsou vázány na poznávací značky automobilů, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Řidiči jich během prvního roku fungování nakoupili přes šest milionů kusů za přibližně 5,5 miliardy korun, což je asi o 600 milionů korun meziročně více.

Dálniční známky v České republice zatím zdražovat nebudou. Stát od původního záměru na zvýšení cen dálničních poplatků ustoupil kvůli současné situaci na trhu. V rozhovoru s ČTK to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V příštím roce by tak měla dálniční známka nadále stát i nadále 1 500 Kč za rok.

V Praze dne 11. dubna 2022

Mgr. Petr Jezdinský (s použitím ekonomické rubriky ČTK a Jakešová D. Za chybu už není třeba platit. Deník Lidové noviny-příloha servis LN, dne 8.4.2022, s. 16)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články