Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.10.2022 zdravotní pojištění - splatná záloha za září
  • 10.10.2022 spotřební daň - splatnost daně za srpen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 16.10.2022 silniční daň - záloha na daň za 3. čtvrtletí
Více informací najdete v našem kalendáři

Společnosti rozšiřují povinnost nosit respirátor, home office zatím neobnovují.

Vážení klienti, velké firmy rozšiřují povinnost nosit respirátor ve všech vnitřních prostorech. Rozšiřování nebo celoplošné nařízení home office zatím většinou neobnovují.

Toto zjištění vyplývá z jejich vyjádření pro Českou tiskovou kancelář. Kvůli zhoršující se epidemické situaci v České republice platí od 25. října povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť.

Výjimku pak představují situace, kdy lidé mezi sebou udržují rozestup aspoň 1,5 metru. Taktéž ministerstvo financí ČTK sdělilo, že o znovuzavedení plošnější práce z domova v současnosti neuvažuje.

Např. v pěti výrobních závodech a dvou vývojových centrech Orlen Unipetrolu platí povinnost nošení respirátorů uvnitř dlouhodobě. „Zaměstnanci v případě potřeby mohou pracovat z domova, celoplošné nařízení jsme ale zatím neobnovili,“ sdělil ČTK mluvčí firmy Pavel Kaidl.

Každý týden je v Orlen Unipetrolu zaměstnancům podle něj posílán e-mail informující o aktuální situaci, ve kterém jsou připomínána hygienická a bezpečnostní opatření. Aktuální proočkovanost zaměstnanců Unipetrolu je 70 procent, uvedl Kaidl.

Proočkovanost 70 procent je i mezi zaměstnanci ČEZ, řekla ČTK mluvčí společnosti Alice Horáková. Firma podle ní i nadále důsledně apeluje na zaměstnance, aby zvážili očkování. Povinnost nošení respirátorů se podle ni rozšířila na všechny vnitřní prostory.

Doposud byla tato povinnost omezena pouze na společné prostory - například recepce, chodby nebo toalety,“ oznámil mluvčí.

Z rozhodnutí ministerstva zdravotnictví vyplývá, že povinnost nosit respirátor platí pro všechny zaměstnance s výjimkou pracovišť, kde je možné dodržovat rozestup alespoň 1,5 metru. Zaměstnavatelé také mohou upravit nařízení pro náročné profese tak, že respirátor nosit nemusí nebo ho mohou nahradit rouškou. Zakrytý nos a ústa musí mít lidé i v dalších vnitřních prostorech staveb, pokud se setkají na vzdálenost menší než půl druhého metru. Povinnost neplatí v bytech či hotelových pokojích, a pokud jde o členy jedné domácnosti.
 

V Praze dne 1. listopadu 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s využitím ČTK a ministerstva zdravotnictví)

Informační panel

3
Říjen
2022
Od 1. října 2022 nastávají změny v zákoně o evidenci skutečných majitelů.

Vážení klienti, opravdu povinný zápis skutečného majitele společností do veřejné evidence je starý pouze jeden rok.

26
Září
2022
Maďaři umožní korporacím platit daně v eurech a dolarech.

Milí čtenáři, Maďarsko umožní firmám platit daně v eurech a dolarech, aby jim tak alespoň částečně kompenzovalo dopady vysokých nákladů na import ze zahraničí.

19
Září
2022
Od srpna se zvýšilo stravné a náhrada za pohonné hmoty.

Milí klienti, v důsledku turbulentní ekonomické situace a inflace došlo k aktualizaci vyhlášky, která upravuje výši náhrad za stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot.

Zobrazit další články