Jsme tým kvalifikovaných a zkušených profesionálů, poskytující kompletní servis v oblasti daní, účetnictví a mezd.
 
Nezapomeňte že:
  • 8.12.2021 zdravotní pojištění - splatná záloha za listopad
  • 11.12.2021 spotřební daň - splatnost daně za říjen (mimo spotřební daň z lihu)
  • 15.12.2021 daň z příjmů - čtvrtletní nebo pololetní záloha na daň
Více informací najdete v našem kalendáři

Vláda by měla pro firmy s výpadkem výroby spustit Antivirus B.

Vážení čtenáři, prve je však nutné jasně vymezit odvětví, do nichž by měla podpora směřovat.

Např. Firma Škoda Auto minulý týden oznámila, že kvůli nedostatku čipů od 18. října do konce roku výrazně omezí, nebo dokonce zastaví výrobu. S omezením vyrábí kolínská Toyota, nošovická automobilka Hyundai provoz zachovává.

Odstávky kvůli výpadkům již mají někteří dodavatelé, část zaměstnanců musejí nechávat doma. Podle svazu krize dopadá třeba i na papírenský průmysl či textilní a plastikářské podniky, které jsou na automobilky navázané.

Na pomoc zaměstnancům a firmám, které kvůli nedostatku vstupních materiálů a dílů musí omezovat výrobu, by vláda měla aktivovat program Antivirus B. Stát tím může pomoci udržet klíčové tuzemské průmyslové obory konkurenceschopné,“ uvedl svaz.

Viceprezident svazu Jan Rafaj poznamenal, že i když pracovníci nepracují, firmy jim část mzdy platí. Podle Rafaje by stát měl příspěvky na náhradu výdělků poskytovat po omezenou dobu, a to na tři měsíce.

Program Antivirus může Česká republika k podpoře firem podle evropských pravidel využít do konce letošního roku. Příspěvek B dorovnával za epidemie při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29.000 korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) oznámila, že její ministerstvo je připraveno firmy podpořit podobně jako za epidemie. Podle Rafaje konkurenční firmy v západní Evropě začaly už využívat tamní kurzarbeit, který se spouští automaticky.

ČR má od července tento nástroj s příspěvky při zkrácené práci také. Spustit ho může vláda po projednání v tripartitě, musí ale ještě nastavit v nařízení přesná pravidla. Rafaj podotkl, že český kurzarbeit také ještě nemá schválení od Evropské komise.

Proto za nejrychlejší možnost pomoci postiženým firmám považujeme spuštění programu Antivirus B,“ zdůvodnil viceprezident svazu. Podle něj je třeba jasně vymezit rozsah podpory z Antiviru i odvětví, do nichž by příspěvky směřovaly. Svaz si nechává vypracovat teď analýzu, výsledky představí na tripartitě. Vyjma toho chce jednat ale i o řešení nedostatku zaměstnanců v České republice.

O podpoře chtějí v tripartitě diskutovat i odbory. Také podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly by bylo rychlejší a jednodušší využít k pomoci firmám Antivirus. Program Antivirus je oproti kurzarbeitu nyní použitelný, připustil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V Praze dne 18. října 2021

Mgr. Petr Jezdinský, právník (s použitím ČTK)

Informační panel

6
Prosinec
2021
Za porušení zákona o evidenci skutečných majitelů hrozí od 1. prosince sankce.

Milí klienti, v souladu se zák. o evidenci skutečných majitelů, účinným od 1.7.2021 obchodní korporace, které nebudou mít správně evidovány údaje o svých skutečných majitelích, nebudou moci po 1.12. pokračovat v podnikání.

29
Listopad
2021
Kompenzační bonus 1 000 korun denně je možné čerpat od 22. listopadu.

Vážení čtenáři, kompenzační bonus budou moci využít podnikatelé, společníci malých firem a osoby pracující na dohodu od 22. 11.

22
Listopad
2021
Nová koalice chystá zrušení EET či elektronizaci daní.

Vážení čtenáři, milí klienti, nově vznikající vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty plánuje zrušení EET.

Zobrazit další články